Bresadola dává naději italským skokům na lyžích

Erstellt am: 17.12.2022 11:31 / ac

Giovanni Bresadola byl jedním z pozitivních překvapení první fáze sezóny. Ital se v pěti ze šesti soutěží, kterých se zúčastnil, dostal do druhého kola.

Fanoušci skoků na lyžích toto příjmení dobře znají. Davide Bresadola byl před několika lety častým členem italského týmu. Bývalý sdruženář, kterému je nyní 34 let, dosáhl svého nejlepšího výsledku v roce 2014 v Lillehammeru, kde skončil devátý.

Davide po sezoně 2018/2019 ukončil kariéru, ale ve Světovém poháru se objevil přirozený pokračovatel rodinné tradice.

V lednu 2019 Davide i jeho mladší bratr Giovanni závodili na domácí půdě v Predazzu. Pro Davideho to byl poslední víkend Světového poháru, pro Giovanniho první.

Tehdy mu bylo teprve sedmnáct let a o měsíc později mu bylo osmnáct. Nyní, téměř o čtyři roky později, je Giovanni jedním z nejpůsobivějších mladých sportovců ve Světovém poháru.

"Sezonu jsem začal opravdu dobře. Ale na můstku v Titisee-Neustadtu jsem nenašel ten správný pocit. Ale tuto zimu bude určitě mnoho šancí."

Giovanni Bresadola

Mladší z obou bratrů ukázal svůj potenciál již dříve. V posledních dvou ročnících mistrovství světa v letech na lyžích skončil na 24. a 21. místě. V letošní sezoně se však Giovannimu zatím daří.

Pětkrát se kvalifikoval do finále a nasbíral již 60 bodů - více než Davide (48) ve své nejlepší zimě.

"Sezonu jsem začal opravdu dobře. Ale na kopci v Titisee-Neustadtu jsem nenašel ten správný pocit. Ale v zimě bude určitě ještě hodně šancí," řekl jednadvacetiletý lyžař o svém vystoupení na Hochfirstschanze.

Přestože v Titisee-Neustadtu nedokázal proměnit své skoky, postoupil do druhého kola. Trenéři však měli k dispozici dobrý materiál k analýze.

"Nevím proč, ale moje pozice v nájezdu byla příliš vysoká a bylo těžké tlačit správným směrem na hraně můstku. Uvidíme a pokusíme se na tom zapracovat," vysvětlil.

Giovanni je v současné době na 26. místě v žebříčku Světového poháru před závodníky jako Stephan Leyhe nebo Domen Prevc. Na chvíli byl dokonce lepší než Kamil Stoch nebo Rjoju Kobajaši.

V roce 2026 se budou zimní olympijské hry konat v Cortině d'Ampezzo a závody ve skocích na lyžích v Predazzu. A Bresadola je bezpochyby nadějí italského skoku na lyžích.

"Nemám žádný cíl. Jen čekám, až všechno přijde, a pak budu určitě šťastná. Snažím se dělat dobré skoky a to mi bude stačit."

"Jsem mladý, celý tým je mladý a jsem si jistý, že tu budeme ještě mnoho let," řekl.

Pro mladíka by to mohla být průlomová sezóna. Za posledních 10 let žádný italský skokan nenasbíral v této sezóně více bodů než Giovanni! A posledním, kdo v zimě skončil s více než 100 body, byl Sebastian Colloredo v zimě 2012/13.

Bresadola však chce jít krok za krokem a postupně se rozvíjet.

Giovanni měl blízko k umístění v první desítce jak ve Wisle (14. místo), tak v Ruce (11. místo). Nevyvíjí na sebe žádný tlak, ale těší se z výsledku v první desítce.