Kamil Stoch wygrywa finał w Planicy

Utworzono: 25.03.2018 13:50 / sk

Kamil Stoch zwyciężył w ostatnim konkursie Pucharu Świata tej zimy. Polak pokonał dzisiaj w Planicy Austriaka Stefana Krafta oraz Norwega Daniela Andre Tande.

Po skoku na odległość 245 metrów w pierwszej serii konkursowej, Stoch prowadził już na półmetku konkursu. W finale Polak poszybował na odległość  234,5 metra po raz trzeci wygrywając z Planicy. Dla 30-latka było to 31-sze pucharowe zwycięstwo w karierze, dziewiąte tej zimy. Kamil Stoch zapewnił sobie dzisiaj również zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Planica &, za które otrzymał dodatkową nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy CHF. „To był wspaniały sezon, nie tylko dla mnie, ale i całej drużyny. Chciałbym podziękować wszystkim jej członkom, bez nich nie stałbym w tym miejscu. Chciałbym również podziękować żonie, rodzicom i wszystkim kibicom. Mamy najlepszych kibiców na świecie,” powiedział triumfator klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni, Raw-Air, oraz zdobywca złotego medalu olimpijskiego.

Kamil Stoch, Andreas Stjernen, Robert Johansson

Trzeci w piątek Stefan Kraft po skokach na odległość 243 i 234,5 metra (440,1 pkt)  uplasował się dzisiaj na miejscu drugim.

Daniel Andre Tande, który do piątkowego konkursu nie awansował, dzisiaj był trzeci (243,5 i 234,5 metra; 439,6 pkt). „Przez cały sezon skakałem równo, oczywiście najbardziej udane były dla mnie mistrzostwa świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie. Po raz drugi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata uplasowałem się na miejscu trzecim. Moim celem pozostaje nadal zdobycie Kryształowej Kuli,” powiedział po konkursie Tande.

Stefan Kraft, Kamil Stoch, Daniel Andre Tande

Miejsca czwarte i piąte zajęło dwóch kolejnych reprezentantów Norwegii Robert Johansson oraz Andreas Stjernen. Świetny wynik Norwegów uzupełnił ósmy Johann Andre Forfang oraz jedenasty Anders Fannemel. Prowadzący do dzisiaj w Planica & Forfang ostatecznie sklasyfikowany został na miejscu drugim.

Team Norwegen

Miejsca szóste i siódme zajęli Richard Freitag i Karl Geiger. Markus Eisenbichler był 12-ty, a Andreas Wellinger 16-ty. „To był dla mnie naprawdę bardzo dobry sezon. Bywało różnie, ale jestem zadowolony. Wszyscy kochamy Planicę i chętnie tutaj wracamy,” powiedział Freitag, który zakończył sezon na miejscu drugim klasyfikacji generalnej.

Najlepszym ze Słoweńców był dzisiaj Peter Prevc, który uplasował się na miejscu ósmym ex-aequo z Forfangiem. Czołową dziesiątkę uzupełnił najlepszy z Japończyków Junshiro Kobayashi.

Stefan Hula był dzisiaj 13-ty, Maciej Kot 19-ty. Na miejscu 21-szym uplasował się Dawid Kubacki. Miejsce 27-me zajął Piotr Żyła.

Małą Kryształową Kulę w lotach narciarskich zdobył ostatecznie Norweg Andreas Stjernen (257 pkt) wyprzedzając rodaka Roberta Johanssona oraz Kamila Stocha, którzy uplasowali się ex-aequo na miejscu drugim (po 250 pkt).

Kamil Stoch zapewnił sobie drugie zwycięstwo w klasyfikacji Pucharu Świata w karierze już podczas niedzielnego konkursu w Vikersund. Ostatecznie Polak (1443 pkt) pokonał Richarda Freitaga (1070 pkt) oraz Daniela Andre Tande (985 pkt).

W nowym cyklu Planica 7 zwyciężył Kamil Stoch (1538,2 pkt). Drugi był Johann Andre Forfang (1528,8 pkt), miejsce trzecie zajął Robert Johansson (1512,5 pkt).

W Pucharze Narodów najlepsi okazali się Norwegowie (7149 pkt). Miejsce drugie zajęli Niemcy (5976 pkt). Na miejscu trzecim uplasowali się Polacy (5795 pkt).