Utworzono: 14.01.2018 08:24 / sk

Maren Lundby zwyciężyła w drugim z konkursów rozegranym dziś w japońskim Sapporo. Skokami na odległość 95,5 i 98,5 metrów (251,6 pkt) Norweżka o 20,2 pkt wyprzedziła Japonkę Sarę Takanashi oraz Niemkę Katharinę Althaus.

„Jestem bardzo zadowolona z moich dzisiejszych skoków. Były naprawdę bardzo dobre. Bardzo lubię Japonię, wezmę więc udział również w najbliższych konkursach w Zao. Do Igrzysk zostało jeszcze trochę czasu, ale nie ukrywam, że marzy mi się złoto,” powiedziała po konkursie Norweżka.

Sara Takanashi, Maren Lundby, Katharina Althaus

Po skoku na odległość 90 metrów w pierwszej serii konkursowej Sara Takanashi traciła do drugiej Althaus 9 pkt. W finale Japonka poszybowała jednak na odległość 93 metrów (231,4 pkt) i ostatecznie wyprzedziła Niemkę. „To dla mnie bardzo ważny wynik. Zwłaszcza drugi skok, był  naprawdę bardzo dobry.”

1,2 pkt za Japonką uplasowała się reprezentantka Niemiec Niemka Katharina Althaus, po razy szósty tej zimy stając na pucharowym podium (94 i 89 metrów). „Mój pierwszy skok był naprawdę dobry. W finale nie było już tak dobrze. Ale i tak cieszę się z podium.” Ani Althaus ani Carina Vogt nie wystartują w Zao. Obydwie powrócą do domu, gdzie trenować będą przed kolejnymi zawodami Pucharu Świata w słoweńskim Ljubnie.

Tuż za podium uplasowała się ponownie Rosjanka Irina Avvakumova (89 i 92,5 metry; 222,3 pkt). Piąta była Japonka Yuki Ito (218,5 pkt) o 4 pkt wyprzedzając Austriaczkę Chiarę Hoelzl. Siódma była dziś Carina Vogt (207,8 pkt). Najlepsza ze Słowenek Ema Klinec uplasowała się na miejscu ósmym, dziewiąta była jej reprezentacyjna koleżanka Ursa Bogataj. Czołową dziesiątkę uzupełniła trzecia z Japonek Kaori Iwabuchi.

W klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata prowadzi Maren Lundby (560 pkt) wyprzedzając Katharinę Althaus oraz Sarę Takanashi.

Kolejne zawody Pucharu Świata rozgrane zostaną również w Japonii, w Zao. Na weekend zaplanowano dwa konkursy indywidualne oraz drużynowy.