Ito wygrywa finałowy konkurs w Oslo

Utworzono: 12.03.2017 12:50 / sk

Japonka Yuki Ito zwyciężyła w finałowym konkursie tegorocznego Pucharu Świata kobiet rozegranym na skoczni Holmenkolllen w norweskim Oslo. Spośród trzydziestu najlepszych zawodniczek sezonu, które zakwalifikowały się do konkursu finałowego, Ito oddała najdalszy skok dnia (130 metrów). Druga była triumfatorka tegorocznego cyklu Sara Takanashi, miejsce trzecie zajęła reprezentantka gospodarzy Maren Lundby.

Sara Takanashi oddał dziś skoki na odległość 127 i 126 metrów (251 pkt) i o zaledwie 0,2 pkt wyprzedziła Norweżkę (129 i 124,5 metra), która na półmetku konkursu wyprzedzała Japonkę.

Top 3 WC 2016/17: Yuki Ito, Sara Takanashi, Maren Lundby

Na miejscu czwartym uplasowała się ze startą ponad 13 pkt pierwsza z reprezentantek Niemiec Katharina Althaus (124,5 i 121,5 metra; 237 pkt). Najlepszą z Austriaczek była dziś piąta Jaqueline Seifriedsberger (234,7 pkt). Miejsce szóste zajęła Słowenka Ema Klinec (226,6 pkt).

Japan gewinnt den Nationen Cup

Mistrzyni świata z Lahti Carina Vogt nie zdołała powtórzyć dobrych skoków jakie oddawała podczas wczorajszego treningu i ostatecznie uplasowała się na miejscu siódmym (222,3 pkt) wyprzedzając drugą z Austriaczek w czołowej dziesiątce konkursu Chiarę Hoelzl. Dziewiąta była mistrzyni świata w konkursie mixed-team Svenja Wuerth, miejsce dziesiąte zajęła Japonka Yuka Seto.

Sara Takanashi, Yuki Ito, Maren Lundby

Na miejscu 11-tym uplasowała się druga ze Słowenek Maja Vtic, 12-ta była Kaori Iwabuchi. Włoszka Elena Runggaldier zakończyła sezon na miejscu 13-tym, 14-ta była Finka Julia Kykkaenen. Miejsce 15-te zajęła Spela Rogelj. Najlepszą z Francuzek była dziś 16-ta Lea Lemare.

Amerykanki Nita Englund i Sarah Hendrickson ukończyły konkurs na miejscu 19-tym i 21-szym. Najlepsza z Rosjanek Anastasiya Barannikova była 20-ta.

Sara Takanashi już podczas konkursów w Korei zapewniła sobie czwarte w karierze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (1455 pkt). Japonka wyprzedziła reprezentacyjną koleżankę Yuki Ito (1208 pkt). 99 pkt za Ito na miejscu trzecim uplasowała się Maren Lundby. Miejsce czwarte zajęła Niemka Katharina Althaus, piąta była Carina Vogt.

Najlepszą z Austriaczek w klasyfikacji generalnej była Daniela Iraschko-Stolz (6-ta), która z powodu kontuzji zmuszona została do przedwczesnego zakończenia sezonu i do Oslo nie przyjechała. Miejsce siódme zajęła najlepsza ze Słowenek Ema Klinec. Ósma była Austriczka Jaqueline Seifriedsberger. Czołową dziesiątkę klasyfikacji generalnej uzupełniły Rosjanka Irina Avvakumova oraz Niemka Svenja Wuerth.

W Pucharze Narodów Japonia (3357 pkt) pokonała Niemki (2685 pkt) oraz Słowenię (1674 pkt). Austriaczki, które wygrywały ww. klasyfikację w dwóch ostatnich sezonach, w tym roku były czwarte (1651 pkt).