Podwójne zwycięstwo Japonek w PyeongChang

Utworzono: 16.02.2017 10:32 / sk

Sara Takanashi zwyciężyła w drugim z konkursów Pucharu Świata w koreańskim PyeongChang. Dzień po zapewnieniu sobie czwartej Kryształowej Kuli w karierze, Japonka oddała skoki na odległość 99,5 i 97 metrów (215,1 pkt) pokonują rodaczkę Yuki Ito oraz reprezentantkę Norwegii Maren Lundby.

„Jestem bardzo zadowolona z 53-ciego pucharowego zwycięstwa w karierze odniesionego na skoczni olimpijskiej. Warunki były dziś bardzo trudne. Musiałam bardzo się koncentrować,” powiedziała po konkursie Takanashi.

Yuki Ito ustanowiła w serii finałowej nowy rekord skoczni (111 metrów) awansując z miejsca czwartego zajmowanego na półmetku zawodów. Do zwycięstwa zabrakło jej dziś jedynie 1,5 pkt. „W serii finałowej miałam sporo szczęścia co do warunków. W pierwszej serii konkursowej mój skok również nie był najgorszy. Podoba mi się ta skocznia. Ale żeby w przyszłym roku podczas Igrzysk osiągnąć tutaj sukces będę musiała pracować jeszcze więcej

Miejsce trzecie zajęła dziś Maren Lundby. Po skoku na odległość 103 metrów w pierwszej serii konkursowej Norweżka prowadziła na półmetku konkursu. Jednak skok na odległość 94 metrów w finale pozwolił jej ostatecznie na uplasowanie się na najniższym stopniu podium (210,2 pkt). „Dzisiejszy konkurs był bardzo trudny, przeszkadzał nam bardzo silny wiatr. Udało mi się jednak oddać całkiem przyzwoite skoki. Ten wynik jest dla mnie bardzo ważny, wiem teraz czego spodziewać się podczas przyszłorocznych Igrzysk. Jeśli chodzi o Lahti, mam nadzieję oddać dwa dobre skoki i ukończyć konkurs na podium. Taki mam cel.”

Ema Klinec straciła szanse na drugie podium w Pyeongchang po upadku w serii finałowej. Skoki na odległość 101 i 102 metrów zapewniły młodej Słowence miejsce tuż za podium (187,7 pkt).

Piąta była trzecia z Japonek Yuka Seto (172,9 pkt), wyprzedzając reprezentantkę Niemiec Ramonę Straub. Na miejscu siódmym uplasowała się Finka Julia Kykkaenen, ósma była najlepsza z Amerykanek Nita Englund.

W czołowej dziesiątce uplasowały się jeszcze Rosjanka Sofya Tikhonova oraz najlepsza ze Słowenek Maja Vtic.

Młode Niemki Gianina Ernst, Luisa Goerlich i Agnes Reisch zajęły miejsca 11-te, 13-te i 15-te. Kanadyjka Natasha Bodnarchuk zajęła miejsce 19-te, wyprzedzając zdecydowanie bardziej doświadczoną rodaczkę Atsuko Tanakę. Francuzka Oceane Avocat Gros uplasowała się na miejcsu 22-gim.

Dokładnie za tydzień w fińskim Lahti rozegrane zostaną kwalifikacje do konkursu indywidualnego mistrzostw świata. Ostatnie zawody tegorocznego Pucharu Świata rozegrane zostaną 12 marca w norweskim Oslo no słynnej Holmenkollen.