Tande wygrywa w Ga-Pa

Utworzono: 01.01.2017 17:09 / sk

Rekord Svena Hannawalda, jedynego skoczka w historii, który zwyciężył we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni przetrwa kolejny rok. W inauguracyjnym konkursie w Oberstdorfie zwyciężył Stefan Kraft, w Garmisch Partenkirchen triumfował dziś Daniel Andre Tande.3,2 pkt za Norwegiem uplasował się Kamil Stoch. Trzeci był Austriak Stefan Kraft.

Ach co to był za konkurs! Aż trzech skoczków poszybowało w serii finałowej na odległość ponad 140 metrów. Tradycyjny konkurs noworoczny w Garmisch Partenkirchen oglądało pod skocznią 20 tysięcy kibiców.

Po skoku na odległość 138 metrów w pierwszej serii konkursowej, Daniel Andre Tande poszybował w finale na odległość 142 metrów (289,2 pkt). Dalej skakał tylko Kamil Stoch (143 metry). „Starałem się być jak najbardziej zrelaksowany, zwłaszcza przed pierwszym skokiem. Teraz jestem przeszczęśliwy, ze udało mi się wygrać w Garmisch. Zawsze potrzeba trochę szczęścia, ale latem ciężko pracowałem nad techniką,” powiedział po konkursie 22-letni Norweg.

Zadowolenia z drugiego drugiego miejsca w tegorocznym turnieju nie krył również Kamil Stoch (135,5 i 143 metry; 286 pkt). „To był wspaniały skok. Ciężka pracą, którą wykonaliśmy latem zwraca się z nawiązką. Wielu może zwyciężyć w turnieju, nie mam nić przeciwko rywalizowaniu z nimi,” powiedział dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi.

Stefan Kraft stracił dziś wprawdzie prowadzenie w klasyfikacji generalnej turnieju, nie mniej jednak 23-latek nie krył zadowolenia z oddanych skoków (137 i 140 metrów; 282,4 pkt), które zapewniły mu miejsce trzecie. „Jestem bardzo zadowolony z tego jak rozpoczął się dla mnie ten rok, no i z podium w Garmisch Partenkirchen,” powiedział Kraft podczas konferencji prasowej. Austriak traci do prowadzącego w klasyfikacji generalnej turnieju Stocha zaledwie 0,8 pkt.

Z dobrej strony po raz kolejny zaprezentowali się dziś reprezentanci Niemiec. Skokami na odległość 136,5 i 139,5 metra (278,9 pkt) miejsce czwarte wywalczył najlepszy z nich Markus Eisenbichler. Do podium zabrakło Niemcowi zaledwie 2,5 pkt. „Markus Eisenblicher bardzo wydoroślał, dojrzał, myślę że stać go na wiele i w przyszłości da nam wiele powodów do radości i dumy,” powiedział Werner Schuster. Ósmy był Stephan Leyhe (135,5 i 134 metrów; 268,8 pkt), osiągając najlepszy wynik w dotychczasowej karierze. „To był wspaniały dzień. Nie tylko nasi czołowi zawodnicy oddawali dziś dobre skoki,” podsumował dzisiejszy konkurs trener niemieckiej kadry. W czołowej piętnastce dzisiejszego konkursu uplasowali się jeszcze 13-ty Andreas Wellinger oraz 15-ty Richard Freitag. Z problemami zmaga się nadal Severin Freund (21-szy).

Miejsce piąte zajął dziś najmłodszy z braci Prevc Domen (136 i 139 metrów; 278,5 pkt). Peter uplasował się tuż poza czołową dziesiątką na miejscu jedenastym (130,5 i 133 metry; 263,2 pkt). 24-ty był Cene (130 i 127,5 metra; 243,9 pkt).

Na miejscach szóstym i siódmym uplasowali się dwaj reprezentanci Polski. Szósty był trzeci na półmetku konkursu Piotr Żyła (po 137 metrów; 278,1 pkt), miejsce siódme zajął Maciej Kot (135,5 i 135 metrów; 269,6 pkt). Do serii finałowej awansowali również 16-ty Stefan Hula (253,7 pkt) oraz 20-ty Dawid Kubacki (250,2 pkt).

Świetny występ po słabszym starcie w Oberstdorfie zaliczył dziś Francuz Vincent Descombes Sevoie, któremu skoki na odległość 133 i 137 metrów (268,1 pkt) zapewniły miejsce dziewiąte.

Czołową dziesiątkę uzupełnił trzeci zawodnik inauguracyjnego konkursu w Oberstdorfie Austriak Miachel Hayboeck (265,3 pkt). Jego reprezentacyjny kolega Manuel Fettner ukończył konkurs na słabszym 12-tym miejscu (259,5 pkt). Andreas Kofler był 21-szy.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej turnieju objął dziś Kamil Stoch (591,2 pkt). Drugi jest Stefan Kraft (590,4 pkt). Po dzisiejszym zwycięstwie Daniel Andre Tande traci do Austriaka już tylko 5,8 pkt. Czwarty Markus Eisenbichler (572 pkt) również nie traci szans na podium.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi nadal Domen Prevc (590 pkt). Na miejscu drugim umocnił się Daniel Andre Tande (532 pkt).

Kolejne dwa konkursy Turnieju Czterech Skoczni rozegrane zostaną w Austrii na skoczni Bergisel w Innsbrucku i w Bischofshofen. Jutro czeka skoczków dzień odpoczynku. Do rywalizacji powrócą we wtorek, 3 stycznia (14:00 CET) kiedy to rozegrane zostaną kwalifikacje do środowego konkursu w Innsbrucku