Stefan Kraft wygrywa w Oberstdorfie

Utworzono: 30.12.2016 19:43 / sk

Szczególne powody do zadowolenia mieli dziś w Oberstdorfie Austriacy. W inauguracyjnym konkursie 65-tego Turnieju Czterech Skoczni zwyciężył po skokach na odległość 139 i 134,5 metrów (308 pkt) Stefan Kraft. Za triumfatorem turnieju z roku 2015 uplasował się dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch (137 i 135 metrów; 306,2 pkt). Na najniższym stopniu podium uplasował się reprezentacyjny kolega Krafta Michael Hayboeck (135 i 133 metrów; 296,2 pkt.

„To wspaniałe, nadal nie mogę uwierzyć. Skaczę równo i dobrze, dzisiaj skakało mi się wręcz wyśmienicie. W zasadzie jest tak samo jak dwa lata temu. Ale nie oznacza to wcale, że często myślę o przeszłości. Konkurencja była wtedy zupełnie inna. W ciągu tych dwóch lat wiele się zmieniło,” powiedział Karft po konkursie.

Stefan Kraft, Michael Hayböck

Kamil Stoch, jeden z faworytów do zwycięstwa w turnieju, stracił dziś do Krafta zaledwie 2,8 pkt. „Czuję się wspaniale, oddałem dziś trzy świetne skoki. Drugie miejsce jest nagrodą za ciężką pracę jaką wkładam w swoje skoki. Inauguracyjny konkurs tegorocznego turnieju jest zazwyczaj wyjątkowo ważny, ale i stresujący. Można wiele stracić. Do Garmisch jadę w super nastroju,” powiedział Stoch.

Tuż za podium uplasował się zaledwie dziewiąty na półmetku konkursu Norweg Daniel Andre Tande, który po świetnym skoku w serii finałowej awansował na miejsce czwarte (130 i 138,5 metra; 295,4 pkt).

Oprócz pierwszego Krafta i trzeciego Hayboecka, w czołowej dziesiątce dzisiejszego konkursu sklasyfikowany został również inny Austriak Manuel Fettner (132,5 i 135 merów; 294,9 pkt). Na miejscu 11-tym konkurs ukończył weteran Andres Kofler (129 i 134,5 metra; 279,7 pkt).

25-tysięczna publiczność zgromadzona na Allgaeu-Arena była dziś świadkiem kilku sporych niespodzianek. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Domen Prevc stracił szanse na turniejowe zwycięstwo już w pierwszym konkursie. W pierwszej serii konkursowej Słoweniec wylądował na zaledwie 124,5 metrze; 127 metrów w finale zapewniło mu jedynie miejsce 26-te. 17-latka wyprzedzili dziś obydwaj bracia; Cene był ósmy, a Peter dziesiąty.

Dwóch braci Prevc rozdzielił dziewiąty Jurij Tepes (133,5 i 131,5 metra; 283,2 pkt).

Jak poradzili sobie dzisiaj reprezentanci gospodarzy? Siedmiu z dziewięciu Niemców w konkursie awansowało do serii finałowej. Najlepiej z nich zaprezentował się po raz kolejny Markus Eisenbichler, który dzisiejszy konkurs ukończył na miejscu szóstym. Po skoku na odległość 135 metrów w pierwszej serii konkursowej 25-latek z Siegsdorf był nawet czwarty; w serii finałowej uzyskał 133,5 metra. „Odległość była OK, muszę po prostu lepiej lądować. Ale i tak pokazałem dziś na co mnie naprawdę stać,” powiedział po konkursie Eisenbichler. 14-ty był Richard Freitag, 15-ty Andreas Wellinger, miejsce 17-te zajął Stephan Leyhe.

Triumfator zeszłorocznego konkursu Severin Freund nie był dziś w stanie włączyć się do walki o podium. Skoki na odległość 129 i 127,5 metra (260,5 pkt) zapewniły dziś zawodnikowi klubu DJK Rastbuechl, powracającemu po letniej przerwie spowodowanej operacją, miejsce 20-te. „Nie jestem rozczarowany. Choć przyznam, że przed własną publicznością zawsze chce się wypaść najlepiej. Dla mnie tegoroczny turniej już praktycznie się zakończył. Teraz skupię się tylko i wyłącznie na dobrym skakaniu,” powiedział rozczarowany Freund. Z dobrej strony zaprezentował się dziś Andreas Wank, który uplasował się na miejscu 20-tym, ex-aequo z rodakiem.

Z bardzo dobrej strony zapreznetowali się dziś również pozostali reprezentanci Polski. Piąty na półmetku konkursu Piotr Żyła został ostatecznie sklasyfikowany na bardzo dobrym miejscu siódmym (po 133 metry; 291,9 pkt). Poza czołową dziesiątką uplasowałs się jedenasty Maciej Kot (129,5 i 133 metry; 278,9 pkt). 16-ty był Dawid Kubacki (129,5 i 131 metrów; 273,8 pkt), miejsce 18-te zajął Stefan Hula (129 i 128,5 metra; 268 pkt).

Wysokie 13-te miejsce zajął jedyny repreznatnt Rosji w serii finałowej Evgeniy Klimov (277,3 pkt). 20-ty był Czech Vojtech Srusa (260,4 pkt). Najlpeszy z Japończyków Daiki Ito (260,2 pkt) zajął miejsce 23-cie. Francuz Vicent Descomes Sevoie ukończył konkurs na miejscu 25-tym (258,6 pkt).

Kolejna odsłona tegorocznego turnieju rozegrana zostanie w niedzielę w Garmisch-Partenkirchen. W sobotę o godzinie 14:00 CET rozpoczną się kwalifikacje do konkursu noworocznego.