Severin Freund wygrywa w Kuusamo

Utworzono: 26.11.2016 18:54 / sk

Severin Freund zwyciężył w drugim konkursie Pucharu Świata rozegranym dziś w fińskim Kuusamo. 28-letni Niemiec, drugim we wczorajszym konkursie, oddał dziś skoki na odległość 146 i 138 metrów (290,6 pkt) odnosząc 22 –gie zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w karierze i o 11,6 pkt wyprzedzając drugiego Norwega Daniela-Andre Tande.

Miejsce trzecie zajął Austriak Manuel Fettner, który wyrównał tym najlepszy wynik w swej dotychczasowej karierze (trzecie miejsce w Oberstdorfie w roku 2010). Severin Freund objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata (180 pkt).

Freund z pewnością wykorzystał dziś swe wieloletnie doświadczenie. „Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku. Z całą pewnością nie tego spodziewałem się początkiem sezonu po tak długiej przerwie, ale tym bardziej cieszy mnie osiągnięty dziś wynik. W pierwszej serii konkursowej oddałem świetny skok w idealnych warunkach. Sezon dopiero co się rozpoczął a ja już osiągnąłem zamierzony cel i zwyciężyłem w konkursie. Teraz moim celem są coraz lepsze skoki, z konkursu na konkurs,” powiedział Freund po konkursie.

Severin Freund

Ósmy po pierwszej serii konkursowej Daniel Andre Tande awansował po skoku na odległość 139 metrów w finale na miejsce drugie. „Po pierwszej serii konkursowej nie wierzyłem, że mógłbym ostatecznie ukończyć konkurs na podium. Mój pierwszy skok był daleko od tego w serii finałowej. To trudna skocznia, ale w sumie bardzo ją lubię. Można tu naprawdę odlecieć. To zaledwie mój drugi raz na tej skoczni, więc w sumie jestem bardzo zadowolony z wyniku,” wyjaśnił po konkursie Tande.

Vincent Descombes Sevoie

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się dziś reprezentanci Austrii. Trzeci był wspomniany Manuel Fettner, czwarty Stefan Kraft, szósty Andreas Kofler, a dziesiąty Michael Hayboeck. „Jestem bardzo zadowolony zarówno z wyniku jak i z samych skoków. To najlepszy weekend w Kuusamo jaki kiedykolwiek udało mi się tutaj przeżyć. Pogoda była wręcz rewelacyjna. Ani wczoraj, ani dziś praktycznie nie było wiatru,” żartował po konkursie Fettner.

Dziewiąty był dziś Karl Geiger. Markus Eisenbichler i Richard Freitag zajęli miejsca 15-te i 16-te. Stephan Leyhe był 19-ty, a Andreas Wellinger 20-ty.

W przeciwieństwie do wczorajszego, dzisiejszy konkurs nie zakończył się sukcesem braci Prevc. Peter, który nabawił się poważnego siniaka na prawym udzie po wczorajszym upadku, zajął dziś miejsce siódme. 17-letnie Domen, zwycięzca konkursu inauguracyjnego, ukończył dzisiejszy konkurs na miejscu 13-tym. W dzisiejszym konkursie czołowych miejsc nie udało się zająć żadnemu z reprezentantów Polski. Maciej Kot był ósmy, Piotr Żyła 11-ty, Dawid Kubacki 14-ty, a Kamil Stoch, który nadal zmaga się z konsekwencjami wczorajszego upadku, ostatecznie sklasyfikowany został na miejscu 22-gim.

Zawody na skoczni Ruka były bardzo udane dla reprezentanta Francji Vincenta Descombes Sevoie. W piątkowym konkursie Francuz zajął wysoką 10-tą lokatę. Dziś do konkursu kwalifikować się nie musiał, a ostatecznie konkurs ukończył na rewelacyjnym miejscu 5-tym.

Oprócz Severina Freunda i braci Prevc, zwycięzcami weekendu w Kuusamo byli sami organizatorzy. Inwestycje w nowy rozbieg i siatki zabezpieczające skocznię przed wiatrem zwróciły się już podczas pierwszych konkursów.

Po dwóch konkursach w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Niemiec Severin Freund (180 pkt), drugi jest Domen Prevc (SLO; 120 pkt), a trzeci Austriak Manuel Fettner (110 pkt).

klasyfikacja generalne Pucharu Swiata 2016/17

Pucharze Narodów prowadzi reprezentacja Niemiec (376 pkt), wyprzedzając Austrię (311 pkt) i Słowenię (225 pkt).