Maciej Kot poza zasięgiem w Klingenthal

Utworzono: 02.10.2016 19:01 / sk

Finałowy konkurs tegorocznego Grand Prix do łatwych nie należał. Zmienne warunki wietrzne i rzęsisty deszcz na skoczni Vogtland-Arena w Klingenthal nie zniechęciły jednak żadnego z sześciu tysięcy kibiców zgromadzonych na obiekcie.

Jednemu ze skoczków ani dzisiejszy wiatr, ani deszcz przeszkodzić w stanie nie były. Maciej Kot, najlepszy zawodnik tego lata, zwyciężył również dzisiaj w Klingenthal.

Kot równy jak nigdy

Po skoku na odległość 140 metrów w pierwszej serii konkursowej Kot o 18,1 pkt wyprzedał rywali. W serii finałowej 25-latek z klubu AZS Zakopane nie pozostawił rywalom złudzeń co to tego, kto jest najlepszym zawodnikiem tego lata i po skoku na odległość 143,5 metra, z łączną notą 283,3 pkt ostatecznie o 28,8 pkt pokonał reprezentacyjnego kolegę Kamila Stocha (131 i 132 metry; 254,5 pkt).

Andreas Wellinger, Maciej Kot, Kamil Stoch

We wszystkich konkursach, w których wystartował tego lata, Maciej Kot nie gorszy niż drugi. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Polak triumfował z 580 pkt na koncie, wyprzedzając Andreasa Wellingera (351 pkt) oraz Kamila Stocha (315 pkt).

„To był wspaniały i dzień, wspaniałe lato. Dziś oddałem pięć skoków (trening, kwalifikacje i konkurs) powyżej 140 metrów. Nie ukrywam, że bardzo mi się to podoba, mam nadzieję, że moim kibicom również. Teraz czekam już na zimę, Grand Prix to w zasadzie tylko trening na wysokim poziomie. Naszym głównym celem pozostaje zima,” powiedział po konkursie Kot.

Reprezentacyjny kolega Kota Kamil Stoch jest podobnego zdania. „Dzisiejszy wynik jest naprawdę wspaniały, ale naszym głównym celem jest zima. Teraz wiemy, że jesteśmy na dobrej drodze,” skomentował dzisiejszy konkurs dwukrotny mistrz olimpijski.

Podobnie jak wczoraj w Hinzenbach, na najniższym stopniu podium stanął dziś Słoweniec Peter Prevc. Prevc oddał dziś skoki na odległość 123 i 135 metrów (253,5 pkt) a do drugiego miejsca zabrakło mu zaledwie 1 pkt.

Eisenbichler w czołówce, silny Wellinger

Markus Eisenbichler spisał się zgodnie z oczekiwaniami. 25-latek z Bawarii potwierdził swoją świetną dyspozycję z Pucharu Kontynentalnego zajmując dziś miejsce piąte, najlepsze wśród reprezentantów Niemiec. Oprócz Eisenbichlera  w czołówce konkursu znaleźli się również Severin Freund (12-ty), Andreas Wellinger (15-ty), który w klasyfikacji generalnej cyklu zajął miejsce drugie za Kotem, oraz Stephan Leyhe (18-ty). Richard Freitag i Karl Geiger odpowiednio miejsca 21-sze i 28-me.

Miejsce tuż za podium zajął dziś Stefan Kraft, jeden z trzech Austriaków w serii finałowej (Michael Hayboeck zajął ostatecznie miejsce 14-te, Manuel Fettner był 24-ty).

Z bardzo dobrej strony ponownie zaprezentowali się reprezentanci Kanady i USA. Mackenzie Boyd-Clowes był szósty, Will Rhoads uplasował się na pozycji 24-tej. Kevin Bickner nie zdołał awansować do serii finałowej plasując się ostatecznie na miejscu 31-szym.

Siódmy był kolejny z Polaków Dawid Kubacki. Czołową dziesiątkę uzupełnili Słoweńcy Robert Kranjec oraz Jurij Tepes, który uplasował się na miejscu dziewiątym ex-aequo z najlepszym z Norwegów Daniel Andre Tande.

Puchar Świata za osiem tygodni

Skoczkowie rozpoczną teraz przygotowania do sezonu zimowego 2016/17, który zainaugurują zawody w Kuusamo dokładnie za osiem tygodni 25 i 26 listopada.