Anze Semenic wygrywa pierwsze GP w karierze

Utworzono: 11.09.2016 14:45 / sk

Słoweniec Anze Semenic zwyciężył w drugim konkursie letniego Grand Prix w Czajkowskim (RUS). Skokami na odległość 143 i 134 metrów (271,2 pkt) Semenic pokonał dwóch młodych reprezentantów Czech Tomasa Vancurę (138 i 133 metrów; 263,6 pkt) i Vojtecha Stursę (134,5 i 133,5 metrów; 259,8 pkt).

„Naprawdę nie spodziewałem się aż tak dobrego wyniku, jestem naprawdę zaskoczony. Ale udało mi się oddać dwa bardzo dobre skoki i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Przed skokiem finałowym byłem trochę zdenerwowany, ponieważ pierwszy raz w karierze byłem na prowadzeniu na półmetku konkursu Grand Prix. Po prosty starałem się robić swoje i na szczęście tym razem to wystarczyło do zwycięstwa,” powiedział po konkursie 23-letni zawodnik klubu NSK Trzic.

Młody Czech Tomas Vancura po raz pierwszy w karierze stanął na podium. To w jego wykonaniu zdecydowanie bardzo udane lato, z konkursu na konkurs skakał coraz pewniej i dalej. Dzień po swoich 20-tych urodzinach Czech osiągnął największy sukces w dotychczasowej karierze. „To wspaniała i szczególna chwila stanąć tutaj na podium. Jestem przeszczęśliwy. Bardzo cieszę się również, że udało mi się ten sukces osiągnąć wspólnie z reprezentacyjnym kolegą. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z naszym trenerem Richardem Schallertem,” powiedział Vancura.

Tomas Vancura, Anze Semenic, Vojtech Stursa

O jeśli podium ancury można było się spodziewać, o tyle sukces Strusy był sporym zaskoczeniem. „Dziś spełniły się moje marzenia. Wczoraj zdobyłem pierwsze punkty w karierze, dzisiaj stanąłem na podium, to wspaniałe. Wygląda na to, że nasza ciężka praca daje spodziewane rezultaty. Mam nadzieję, że wystartuję teraz również w finałowych konkursach lata w Hinzenbach i Klingenthal,", powiedział po konkursie Stursa.

Oprócz Czechów, udany start zaliczyli dziś również reprezentanci Słowenii. Drugi po pierwszej serii konkursowej triumfator wczorajszego konkursu Robert Kranjec niestety stracił szanse na utrzymanie wyniku w serii finałowej. Ostatecznie jednak i tak ukończył konkurs na miejscu szóstym. Jaka Hvala był czwarty, Nejc Dezman uplasował się na pozycji ósmej. Najlepsza drużyna tego lata objęła właśnie prowadzenie w Pucharze Narodów.

Miejsce piąte zajął dziś Clemens Aigner, 9-ty był jedyny reprezentant Szwajcarii w Rosji Kilian Peier, 10-ty był Markus Schiffner.

Najlepszym z Japończyków był dziś ponownie Taku Takeuchi (7-my). Po dzisiejszym konkursie Japończyk zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej tegorocznego Grand Prix. Junshiro Kobayashi uplasował się na miejscu 11-tym, 17-ty był triumfator zeszłorocznego cyklu Kento Sakuyama.

Trzeci zawodnik wczorajszego konkursu najlepszy z Niemców Karl Geiger dzisiaj był 16-tym.

Przed finałowymi konkursami tegorocznego cyklu w austriackim Hinzenbach i niemieckim Klingenthal, Maciej Kot nadal proadzi w klasyfikacji generalnej Grand Prix (380 pkt). Miejsce drugie zajmuje Niemiec Andreas Wellinger (285 pkt), trzeci jest Japonczyk Taku Takeuchi (266 pkt).

Ostatnie konkursy tego lata rozegrane zostaną 1(Hinzenbach) i 2 października (Klingenthal).