Anders Fannemel wygrywa w Hakubie

Utworzono: 27.08.2016 15:07 / sk

Norweg Anders Fannemel zwyciężył w pierwszym konkursie letniego Grand Prix rozegranym dziś w japońskiej Hakubie. Skokami na odległość 129 metrów (257,6 pkt) Fannemel pokonał reprezentanta gospodarzy Taku Takeuchi oraz Niemca Andreas Wellingera.

Po drugim miejscu zajętym w Wiśle początkiem sezonu, dla Norwega było to pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Grand Prix. „Dzisiaj zdecydowanie udało mi się poprawić skoki jakie oddawałem w treningach. Jutro postaram się skakać na podobnym poziomie, mam nadzieję, że to ponownie wystarczy do podium. Nie startuję tego lata we wszystkich konkursach, oszczędzam siły, nie zmienia to jednak faktu, że starty w Grand Prix są dla mnie bardzo ważne,” powiedział Fannemel po zwycięstwie. s

Anders Fannemel

Dla Japończyka Taku Takeuchi, który na co dzień mieszka około godziny drogi od Hakuby, dzisiejsze drugie miejsce w pierwszym starcie tego lata to również spory sukces. Po skokach na odległość 129 i 128,5 metra (252,2 pkt) Takeuchi stracił do zwycięzcy 5,1 pkt. „Szczerze mówiąc nie spodziewałem się dziś aż tak dobrego wyniku. Jednak ciężko trenowałem i wydaje się, że wysiłek się opłacił,” powiedział Takeuchi.

Ze sporą stratą do Norwega i Japończyka konkurs ukończył trzeci zawodnik Andreas Wellinger. Niemiec oddał skoki na odległość 122 i 127,5 metra (239,3 pkt). „Jutro postaram się bardziej zbliżyć do czołówki, niemniej jednak jestem bardzo zadowolony z osiągniętego dziś wyniku. Mam nadzieję, że jutro pójdzie mi równie dobrze i uda mi się zdobyć wystarczająco dużo punktów, aby podczas finałowych zawodów w Hinzenbach i Klingenthal walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu z Maciejem Kotem.”

Tuż za podium uplasował się Karl Geiger. Piąty był Daiki Ito, miejsce szóste zajął Ryoyu Kobayashi, ex-aequo z Norwegiem Joachimem Hauerem. Ósmy Tomas Vancura (236,5 pkt) stracił do trzecie Wellingera zaledwie 2,8 pkt.

Taku Takeuchi, Anders Fannemel, Andreas Wellinger

Miejsce 12-te zajął dziś Fin Jarkko Maeaettae, który tydzień temu zwyciężył w pierwszym z konkursów Pucharu Kontynentalnego w fińskim Kuopio.

Amerykanin Kevin Bickner, który podczas konkursu w szwajcarskim Einsiedeln uplasował się w czołowej dziesiątce, dziś był 16-ty.

Niestety z dzisiejszego startu zadowoleni z pewnością nie będą reprezentanci Austrii. Markus Schiffner był 28-my, Andreas Kofler 29-ty. Pod nieobecność Stefana Krafta i Michaela Hayboecka pozostali Austriacy nie zdołali awansować do serii finałowej.

Maciej Kot nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu (308 pkt). Drugi jest Andreas Wellinger (256 pkt).

Drugi z konkursów w Hakubie zostanie rozegrany w niedzielę o godzinie 3:00 CET.