Maciej Kot ahead in the qualification

Utworzono: 15.07.2016 21:02 / sk

Tegoroczny cykl letniego Grand Prix zainaugurowany zostanie wyjątkowo nie w Wiśle, a francuskim Courchevel. Zwycięzca dzisiejszych kwalifikacji do pierwsze konkursu sezonu został dziś Maciej Kot. Polak oddał skok na odległość 128,5 metra (116,2 pkt).

Ze sporą strata za zwycięzcą uplasował się Słoweniec Jaka Hvala (124,5 metra; 106,6 pkt). Reprezentant gospodarzy Vincent Descombes Sevoie zaprezentował się dziś z bardzo dobrej strony zajmując miejsce trzecie (124,5 metra; 105,4 pkt).

Czwarty był Szwajcar Kilian Peier. „Trenowaliśmy w tym roku trochę inaczej niż zwykle i chyba przyniosło to pożądane efekty. Do Courchevel przyjechaliśmy już w poniedziałek więc trochę potrenowaliśmy na tutejszej skoczni,” powiedział po kwalifikacjach Szwajcar.

Najlepszym z Austriaków był piąty Clemens Aigner; miejsce szóste zajął Jakub Wolny. Na miejscu siódmym uplasował się Czech Lukas Hlava; miejsca ósme i dziewiąte zajęli Gregor Deschwanden oraz Ryoyu Kobayashi.

Czołową dziesiątkę uzupełnił najlepszy z Norwegów Halvor Egner Granerud. Niestety reszta ekipy nie zaliczy pierwszego startu w sezonie do udanych. Norweskie narty nie dotarły do Francji na czas, przez co zawodnicy zmuszeni zostali na oddawania skoków na nartach dostarczonych przez firmy Sport 2000 i Slatnar.

Grad dyskwalifikacji

Spośród 53 skoczków zgłoszonych do konkursu aż siedmiu zostało dziś zdyskwalifikowanych za nieprzepisowe kombinezony, w tym min. mistrz świata z Falun Norweg Rune Velta, Fin Harri Olli czy Austriak Manuel Poppinger. Oznacza to, że w jutrzejszym konkursie zobaczymy tylko 46 zawodników.

Kontroler sprzętu Sepp Gratzer wyjaśnił, że tak duża ilość dyskwalifikacji spowodowana została wprowadzeniem nowego element kombinezonu – nie rozciągliwej taśmy, która powinna zostać wszyta w kombinezon ponad  kością biodrową, w celu zapobiegania możliwości ściągnięcia kombinezonu w dół i obniżenia w ten sposób wysokości krocza. „Umiejscowienie taśmy było nieprawidłowe, co z kolei pociąga za sobą zbyt duży obwód w miejscu gdzie ona się fizycznie znajduje. Dopuszczamy 3 cm tolerancji, a ta granica została przekroczona,” powiedział Gratzer.

Zwycięzca zeszłorocznej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Peter Prevc do Courchevel nie przyjechał. Po starcie w inauguracyjnym konkursie Pucharu Kontynentalnego w Słoweńskim Kranj, Prevc zdecydował się na krótką przerwę. Ponownie zobaczymy go na skoczni już za tydzień w Wiśle.

Pierwszy konkurs tego lata rozegrany zostanie w sobotę o godzinie 18:00.