Podwójne zwycięstwo Austriaków w Zakopanem

Utworzono: 24.01.2016 19:03 / sk

Stefan Kraft zwyciężył w konkursie indywidualnym rozegranym dziś na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Dwoma skokami na odległość 133 metrów (307,3 pkt) Austriak pokonał rodaka Michaela Hayboecka, trzeci był Peter Prevc.

Przed ponad 20-tysięczną publicznością zgromadzoną dziś na Wielkiej Krokwi, Stefan Kraft odniósł pierwsze zwycięstwo dla Austrii tej zimy. Austriak nie krył zadowolenia z wyniku, „To był wspaniały konkurs, moje pierwsze zwycięstwo tej zimy. Ale jeszcze bardziej cieszy obecność reprezentacyjnego kolegi na podium. Czterokrotnie tej zimy otarłem się o pucharowe podium, dziś się udało.”

Michael Hayböck, Stefan Kraft

"Jeden z najlepszych skoków"

Po skoku na odległość 130,5 metra w pierwszej serii konkursowej, Michael Hayboeck wylądował w finale na 138 metrze i awansował na miejsce drugie (299,8 pkt). Po konkursie powiedział, „Jestem przeszczęśliwy. Z powodu podwójnego zwycięstwa Austrii, to drugie miejsce dziś jest zupełnie wyjątkowe. Mój skok w serii finałowej to najlepszy skok jaki oddałem tej zimy. To był wspaniały konkurs, wspaniały weekend dla Austrii.”

"Zakopane jest wyjątkowe"

Peter Prevc oddał w pierwszej serii konkursowej najdalszy skok dnia (140 metrów) i otrzymał za niego dwie maksymalne noty sędziowskie. Jednak słabszy skok w serii finałowej (zaledwie 125 metrów) uniemożliwił mu odniesienie piątego pucharowego zwycięstwa z rzędu. Dziś Słoweniec musiał zadowolić się najniższym stopniem podium (296,7 pkt). Po konkursie Prevc tak skomentował swój wynik, „Cieszę się z kolejnego pucharowego podium. W Zakopanem zawsze jest wyjątkowo. Mój pierwszy skok był bardzo dobry, w drugim popełniłem jednak błąd na progu, to właśnie dlatego nie udało mi się dziś zwyciężyć.”

Norwegowie tuż za podium

Najlepsi z Norwegów - Kenneth Gangnes (130,5 i 131,5 metra; 288,4 pkt) i Johann Andre Forfang (128,5 i 133 metrów; 281,9 pkt) uplasowali się dziś na miejscach czwartym i piątym. Szósty był najlepszy z Niemców Richard Freitag (276,3 pkt). Podobnie jak we wczorajszym konkursie drużynowym, reprezentanci Niemiec nie zaprezentowali się dziś z najlepszej strony. Oprócz Freitaga, tylko Andreas Wellinger i Stephan Leyhe zakwalifikowali się do serii finałowej kończąc konkurs na miejscach 18-tym i 19-tym. Świetnie wypadł za to młody Japończyk Ryoyo Kobayashi, który z 275,8 pkt na koncie uplasował się na miejscu siódmym, osiągając najlepszy wynik w dotychczasowej karierze. Kamil Stoch nie powtórzył wprawdzie wyniku z piątkowych kwalifikacji czy wczorajszego konkursu drużynowego, jednak 274,7 pkt zapewniły mu miejsce ósme, najlepsze tej zimy.

Wielonarodowe top-10

Na miejscu dziewiątym uplasowali się ex-aequo Słoweniec Domen Prevc orz Czech Roman Koudelka (po 273,5 pkt). Trzecim z Norwegów w czołówce był 11-ty dziś Daniel Andre Tande. Miejsce trzynaste zajął Szwajcar Simon Ammann, za nim uplasowało się dwóch kolejnych reprezentantów Norwegii Andreas Stjernen i Anders Fannemel. Z bardzo dobrej strony przed własną publicznością zaprezentowali się pozostali Polacy. Maciej Kot był 12-ty, a Dawid Kubacki 16-ty. Życiowe wynik osiągnęli młodzi zawodnicy - Andrzej Stękała i Jakub Wolny, którzy ukończyli konkurs na miejscach 17-tym i 27-mym. Miejsce 21-sze zajął Stefan Hula.

Prevc umacnia się na pozycji lidera

Peter Prevc ma na swoim koncie już 1084 pkt i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata. Słoweniec wyprzedza kontuzjowanego Severina Freunda, który do Zakopanego nie przyjechał o 305 pkt. Miejsce trzecie zajmuje  Kenneth Gangnes (725 pkt).

Kolejne konkursy Pucharu Świata rozegrane zostaną w najbliższy weekend (30 i 31 stycznia) w japońskim Sapporo.