Podwójne zwycięstwo Słowenii w Planicy

Utworzono: 20.03.2015 18:39 / sk

Peter Prevc zwyciężył w pierwszym z konkursów indywidualnych rozegranym dziś w słoweńskiej Planicy. Trzeci najdalszy skok w historii światowych skoków oddany w pierwszej serii konkursowej oraz komplet 20-tek w drugiej zapewniły Słoweńcowi (248,5 i 233 metry; 478,5 pkt) trzecie zwycięstwo tej zimy.

Po konkursie Prevc powiedział, “Skok był wręcz brutalny, ale prawie perfekcyjny. Poszło prawie jak po maśle, fajnie wygrywać tutaj w Planicy.”

Jurij Tepes

Drugim ze Słoweńców na podium dzisiejszego konkursu był Jurij Tepes. Skokami na odległość 223 i 233 metrów (461,9 pkt) Tepes wywalczył dziś miejsce drugie. „Po pierwszej serii konkursowej byłem zły, ale starałem się te złe emocje wykorzystać pozytywnie w serii finałowej. Bardzo cieszę się z dzisiejszego wyniku.”

Peter Prevc

Kraft tuż za Tepesem

Zaledwie 0,1 pkt za Tepesem uplasował się triumfator tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni Stefan Kraft. Austriak oddał dziś skoki na odległość 240 i 238,5 metrów. Po konkursie powiedział, „To był wspaniały dzień. Świetnie się bawiłem, moje skoki były naprawdę bardzo dobre. Skocznia jest wręcz idealna, nie ma do czego się przyczepić. Mam nadzieję, że kolejne dwa dni będą równie udane.”

Zajmując miejsce czwarte Severin Freund (223 i 230,5 metrów; 447,7 pkt) obronił prowadzenie w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata.

Severin Freund

Kasai piąty

Siedem pkt za Freundem uplasował się piąty dziś Japończyk Noriaki Kasai (217 i 229,5 metrów). Szósty był Mistrz Świata Rune Velta (436,6 pkt), o 7,2 pkt wyprzedzając Michaela Hayboecka. Podwójny mistrz olimpijski Kamil Stoch zajął miejsce ósme (414,9 pkt), wyprzedzając aktualnego mistrza świata juniorów Norwega Johanna Andre Forfanga (410,5 pkt). Czołową dziesiątkę uzupełnił dziś zwycięzca wczorajszych kwalifikacji Słoweniec Anze Semenic (407,8 pkt), osiągając najlepszy wynik w dotychczasowej karierze.

Kranjec w formie na Planicę

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się dziś kolejny Słoweniec Robert Kranjec (11-ty).  Miejsca 12-te i 13-te zajęli Gregor Schlierenzauer i Richard Freitag.14-ty był Norweg Kenneth Gangnes, na miejscu 15-tym uplasował się Manuel Fettner.  17-ty Klemens Murańka był dziś jedynym Polakiem oprócz Stocha, który awansować zdołał do serii finałowej.  Zaledwie 18-ty był dziś rekordzista świata Norweg Anders Fannemel. Finowie Janne Ahonen i Jarkko Maeaettae zajęli miejsca 23-cie i 28-me. 24-ty był Francuz Vincent Descombes Sevoie, miejsca 27-me, 29-te i 30-te zajęli reprezentanci Czech Jan Matura, Roman Koudelka i Antonin Hajek.

Czy Freund wygra Puchar Świata?

Wygląda na to, że walka o końcowe zwycięstwo w tegorocznym Pucharze Świata trwała będzie do samego końca. Po dzisiejszym konkursie Severin Freund ma zaledwie 44 pkt przewagi nad Peterem Prevcem. W niedzielę Niemiec musi być co najmniej piąty, aby zapewnić sobie pierwszą w karierze Kryształową Kulę. Pewny miejsca trzeciego może być Austriak Stefan Kraft. Walka o miejsca od czwartego do siódmego rozegra się pomiędzy Andersem Fannemelem, Michaelem Hayboeckiem, Romanem Koudelką i Noriakim Kasai. Obecnie całą czwórkę dzielą zaledwie 32 pkt. Miejsca 8-me, 9-te i 10-te zapewnili sobie już Rune Velta, Kamil Stoch i Gregor Schlierenzauer.

Niemcy nadal na prowadzeniu

W Pucharze Narodów Norwegia zdobyła dziś 30 pkt więcej niż reprezentanci Niemiec. Nie zmienia to jednak faktu, że Niemcy zgromadzili o 246 pkt niż reprezentanci jakiegokolwiek innego kraju.

Ostatni konkurs drużynowy tej zimy rozegrany zostanie w sobotę o godzinie 10:00 CET. Finałowy konkurs sezonu 2014/15 odbędzie się w niedzielę.