Znamy zwycięzców LOTOS Cup 2015

Utworzono: 07.03.2015 20:16 / ab

Jedenasta edycja Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich "Szukamy Następców Mistrza"  LOTOS Cup 2015 w skokach narciarskich dobiegła końca.

W kategorii junior E walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu trwała do samego końca. W pierwszej serii konkursowej Bukowski oddał skok na odległość 41 metrów, Rzadkosz skoczył o dwa metry bliżej. Niestety w serii finałowej Bukowski przewrócił się po skoku na odległość 43 metrów i ostatecznie zajął dziś miejsce szóste. Po skoku na odległość 40,5 metrów w finale Rzadkosz (40,5 m) ukończył konkurs na miejscu czwartym. W konkursie zwyciężył dziś Stanisław Majerczyk z TS Wisła Zakopane (40 i 40 metrów), nieznacznie wyprzedzając Jana Habdasa (LKS Klimczok Bystra) i Sebasiana Zygmuntowicza (WKS Zakopane). W klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu zwyciężył Rzadkosz, pokonując Bukowskiego o 15 pkt, trzeci był Majerczyk.

Ósmym zwycięstwem z rzędu sezon zamknęła reprezentantka WSS Wisła w Wiśle Paulina Cieślar (40,5 i 40 metrów). Drugie miejsce, ze stratą zaledwie 2,6 pkt zajęła Anna Twardosz z PKS Olimpijczyk Gilowice (39,5 i 40,5 metrów), na najniższym stopniu podium stanęła Kamila Karpiel z AZS Zakopane (39 i 39 metrów).

Kinga Rajda z SS-R LZS Sokół Szczyrk odniosła dziś kolejne zwycięstwo. Skokami na odległość 66 i 69,5 metrów pokonała Rumunki – Carinę Militaru (65 i 64 metrów) i Danę Vasilicę Haralambie (63,5 i 66 metrów). W rywalizacji Polek druga byłą Joanna Szwab (KS Chochołów),  trzecia Joanna Kil (AZS Zakopane).

W kategorii junior D równych nie miał sobie Kacper Stosel z AZS Zakopane. Po skokach na odległość 70 i 69 metrów Stosel odniósł siódme zwycięstwo tej zimy  o 8,2 pkt wyprzedzając klubowego kolegę Mateusza Gruszkę (67,5 i 68 metrów). Na miejscu trzecim sklasyfikowany został Rumun Radu Pacurara (68 i 66,5 metrów), czwarty był reprezentant KS Chochołów Maciej Zborowski. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej już w piątek zapewnił sobie Stosel, który łącznie zdobył 780 punktów w ośmiu konkursach. Na podium cyklu znaleźli się także jego dwa klubowi koledzy – Gruszka (530 pkt.) oraz Marcin Topór (487 pkt).

Rywalizujący w kategorii junior C Dawid Jarząbek (TS Wisła Zakopane) jest oprócz Pauliny Cieślar jedynym zawodnikiem, który triumfował we wszystkich ośmiu konkursach tegorocznego cyklu LOTOS Cup. W sobotę Jarząbek dwukrotnie poszybował na odległość 72,5 metrów aż o 13,6 pkt wyprzedzając Kazacha Sergeya Tkachenko (70,5 i 71,5 metrów). Miejsce trzecie zajął Tomasz Pilch z WSS Wisła w Wiśle (69 i 70,5 metrów), dzięki czemu w klasyfikacji generalnej o 8 pkt wyprzedził Damiana Skupnia z TS Wisła Zakopane (dziś na miejscu piątym).

W sobotę poznaliśmy również zwycięzcę klasyfikacji generalnej w kategorii junior B. W konkursie zwyciężył bezkonkurencyjny Paweł Gut (LKS Poroniec Poronin), który oddał skoki na odległość 97 i 98,5 metrów. Drugi w klasyfikacji generalnej Dominik Kastelik (SS-R LZS Sokół Szczyrk) był dziś zaledwie szósty i ostatecznie ukończył sezon na miejscu drugim, ze stratą 104 pkt do zwycięzcy. Miejsce drugie w sobotnim konkursie zajął Rumun Stefan Blega (97,5 i 96,5 metrów), trzeci był Paweł Twardosz z PKS Olimpijczyk Gilowice (94,5 i 94 metrów). Wynik ten pozwolił Twardoszowi na awans w klasyfikacji generalnej cyklu, ostatecznie wyprzedził on w niej Dawida Krupę.

W konkursie juniora A po raz kolejny najlepszym okazał się kadrowicz Andrzej Stękała. Skoczek z klubu AZS Zakopane w pierwszej serii lądował na 101 metrze, w drugiej oddał najdalszy skok dnia 107 metrów. Stękała zwyciężył z przewagą 17 punktów nad Przemysławem Kantyką z LKS Klimczok Bystra (98 i 99,5 metrów), na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Leja z AZS Zakopane (95,5 i 99 metrów). W klasyfikacji generalnej zwycięstwo odniósł Przemysław Kantyka (640 pkt), miejsce drugie zajął Łukasz Podżorski z WSS Wisła w Wiśle (470 pkt), trzeci był Krzysztof Leja (450 pkt).

Kolejnym wielkim wygranym tegorocznego cyklu LOTOS Cup okazał się Tomasz Byrt z WSS Wisła w Wiśle. Byrt wystartował w siedmiu konkursach zwyciężając wszystkie. W sobotę poszybował na odległość 105 i 102 metrów. Na podium stanęli również Stanisław Biela z UKS Sołtysianie Stare Bystre (100,5 i 102,5 metrów) oraz Krzysztof Miętus z AZS Zakopane (100 i 102,5 metrów). W klasyfikacji generalnej cyklu drugie miejsce zajął Jakub Kot z AZS Zakopane,  trzeci był Artur Kukuła z WSS Wisła w Wiśle.