Niemcy wygrywają konkurs miexed-team w Falun

915.6
3
Japonia
888.3

Drużyna Niemiec zwyciężyła w konkursie mixed-team rozegranym dziś na skoczni normalnej w Falun. Katharina Althaus, mistrzyni świata Carina Vogt, Richard Freitag i Severin Freund wyprzedzili reprezentantów Norwegii oraz obrońców tytułu drużynę Japonii. Miejsca czwarte i piąte zajęli Austriacy i Słoweńcy.

Najsłabszym ogniwem drużyny niemieckiej wydawała się Katharina Althaus, jednak skokami na odległość 91 I 92,5 metrów Niemka udowodniła, że nie przez przypadek znalazła się w składzie na dzisiejszy konkurs. Jeszcze lepiej zaprezentował się Richard Freitag (93,5 i 92 metrów). Mistrzyni świata I mistrzyni olimpijska oddała soki na odległość 93,5 i 92 metrów.

Freund przed Veltą

Severin Freund o 0,4 pkt pokonał dziś Rune Veltę, z którym przegrał w walce o mistrzowskie złoto we wczorajszym konkursie indywidualnym.  Niemiec oddał skoki na odległość 97 i 96 metrów. Reprezentanci Niemiec zgromadzili dziś łącznie 917,9 pkt i o zaledwie 2,3 pkt wyprzedzili drużynę Norwegii. Po konkursie dwukrotna mistrzyni świata Carina Vogt powiedziała, „Jestem tak szczęśliwa, że wprost nie mogę w to uwierzyć. Wierzyłam, że mamy szansę na zwycięstwo, ale Norwegowie byli naprawdę blisko. Udało się jednak.”

Norwegowie zdobyli wice mistrzostwo świata dzięki zaskakująco dalekim lotom pań. Line Jahr oddała skoki na odległość 93,5 i 90,5 metrów, Maren Lundby uzyskała 95 i 91,5 metrów. Anders Bardal (92,5 i 89.5 metrów) oraz świeżo upieczony mistrz świata Rune Velta (95 i 95,5 metrów) swoimi skokami dotrzymali kroku faworytom z Niemiec. Po konkursie Maren Lundby powiedziała, „Jestem strasznie dumna. Zwłaszcza mnie i Line udało się dziś oddać naprawdę dalekie skoki, w konkursie indywidualnym nie miałyśmy tyle szczęścia. To nasz pierwszy medal w konkursie mieszanym, wiele dla nas znaczy.

Kasai bez szału

Drużyna Japonii, mistrzowie świata z roku 2013, wywalczyli dziś medal brązowy. Zdecydowanie lepsze skoki niż w piątkowym konkursie indywidualnym oddała  Sara Takanashi (96,5 i 93 metrów), oczekiwaniom nie sprostał za to Noriaki Kasai. Dobrze spisali się jednak Yuki Ito i Taku Takeuchi zapewniając Japonii drugi w historii medal w konkursie mixed-team (888,3 pkt). „Nie jestem zadowolona z moich skoków, ale jako drużyna spisaliśmy się wystarczająco dobrze. Wprawdzie chcieliśmy obronić tytuł sprzed 2 lat, dziś jednak udało się zdobyć zaledwie brąz,” powiedziała po konkursie Takanashi.

Maren Lundby, Rune Velta, Anders Bardal, Line Jahr

Hayboeck najsłabszym ogniwem

Austriacy stracili szanse na medal już w drugim skoku. Michael Hayboeck wylądował zaledwie na 83 metrze i nie był w stanie poprawić wyniku w serii finałowej. Podobnie Stefan K

Kraft, który naprawdę dobry skok oddał jedynie w serii finałowej (95 metrów). Dobre skoki Danieli Iraschko-Stolz i Jacqueline Seifriedsberger nie wystarczy jednak do uzyskania lepszego wyniku. Ostatecznie drużyna Austrii uplasowała się na miejscu czwartym (869,5 pkt).

Niezadowolenia z dzisiejszego startu nie mogli ukryć reprezentanci Słowenii. Jedynie Peter Prevc zaprezentował się z naprawdę dobrej strony oddając skoki na odległość 95,5 i 94,5 metrów. Nejc Dezman, Spela Rogelj i Maja Vtic nie mieli już jednak tyle szczęścia. Z 868,4 pkt na koncie Słoweńcy sklasyfikowani zostali dziś na miejscu piątym. ‘

Dobry występ reprezentantów Rosji

Na wysokim szóstym miejscu dzisiejszy konkurs ukończyli reprezentanci Rosji (791,8 pkt). Oddając skok na odległość 91,5 metrów w serii finałowej, Irina Avvakumova udowodniła na co ją naprawdę stać.  Sofya Tikhonova, Mikahil Maksimochkin i Ilmir Hazetdinov oddali równe, przyzwoite skoki.

Miejsce siódme zajęła dziś reprezentacja USA. Zgodnie z oczekiwaniami, znacznie lepiej od kolegów spisały się amerykańskie skoczkinie. Dodatkowo Nick Alexander upadł po lądowaniu w serii finałowej i doznał poważnego urazu kolana. Dzięki skokom na odległość 98,5 i 94 metrów, Nita Englund i Sarah Hendrickson zapewniły swojej drużynie miejsce w finale i ostatecznie siódmą lokatę w konkursie (789,3 pkt). Miejsce ósme zajęła drużyna Francji (773,2 pkt).

Do serii finałowej nie awansowały dziś reprezentacje Włoch, Finlandii i Czech.

Mistrzostwa sukcesu dla Vogt

Dla pań tegoroczne Mistrzostwa Świata w Falun właśnie się zakończyły. Najbardziej utytułowaną zawodniczką mistrzostw została bez wątpienia Niemka Carina Vogt, która zdobyła dwa złote medale.

W najbliższy czwartek w Falun rozegrany zostanie konkurs indywidualny mężczyzn na dużej skoczni. W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy.