Rune Velta mistrzem świata

Utworzono: 21.02.2015 19:54 / sk

Rune Velta został nowym mistrzem świata na skoczni normalnej w Falun. Norweg pokonał dziś Niemca Severina Freunda i Austriaka Stefana Krafta.

Velta, który świetnie zaprezentował się już w serii próbnej, w konkursie oddał skoki na odległość 95,5 metrów (252,7 pkt) i o zaledwie 0,4 pkt pokonał drugiego dziś Freunda.

Po konkursie mistrz świata powiedział, “Do dziś nie myślałem, że to w ogóle możliwe. Ale po serii próbnej miałem przeczucie, że będzie naprawdę dobrze i udało mi się oddać równie dobre skoki w konkursie. Teraz jestem mistrzem świata. Jutro skaczę w konkursie mixed-team, bardzo się cieszę. Jest wielu pretendentów do medalu w tym konkursie, myślę, że będzie naprawdę ciekawie.”

Słabe lądowanie pozbawia Freunda złota

Aktualny mistrz świata w lotach narciarskich Severin Freund oddał dziś skoki na odległość 95,5 i 96 metrów i najprawdopodobniej pożegnał się z mistrzowskim złotem z powodu słabszego lądowania w pierwszej serii konkursowej. Po konkursie Niemiec powiedział, „Jestem bardzo zadowolony ze srebra. Mój skok w finale był z pewnością jednym z najlepszych skoków jakie oddałem w ciągu ostatnich tygodni. Cieszę się, że stało się to właśnie dzisiaj.”

Triumfator tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni Stefan Kraft dwukrotnie poszybował na odległość 95 metrów (248,3 pkt). Po konkursie Austriak powiedział, „Spełniło się dziś moje marzenie. W drugim skoku postawiłem wszystko na jedną kartę, zaryzykowałem, ale się udało. Wypiję dziś lampkę szampana, ale świętował nie będę, przede mną jutro kolejne wyzwanie – konkurs mieszany.”

Czwarty Roman Koudelka stracił do podium 5,6 pkt. Czech oddał dwa skoki na odległość 93,5 metrów.

Rune Velta

Kasai poza finałem

Najlepszym z Japończyków był dziś Taku Takeuchi, który uplasował się na miejscu piątym (po 93 metry; 241,6 pkt). Niestety utytułowany japoński weteran Noriaki Kasai nie zdołał zakwalifikować się dziś do serii finałowej. Powracający po kontuzji obrońca tytułu Norweg Anders Bardal był szósty (238,2 pkt). Miejsce siódme zajął Richard Freitag (233,7 pkt). Najlepszym z Polaków był dziś ósmy Jan Ziobro (228,6 pkt).

Dominacja Norwegów i Niemców

Czołową dziesiątkę uzupełnili rekordzista świata Anders Fannemel (227,8 pkt) oraz Marinus Kraus (227,1 pkt) zapewniając Norwegii i Niemcom aż po trzy miejsca w czołowej dziesiątce konkursu. Jedenasty był Andreas Wellinger, dwunasty Daiki Ito, miejsce trzynaste zajął Słoweniec Peter Prevc, na 14-tym uplasował się Szwajcar Gregor Deschwanden, pokonując utytułowanego rodaka Simona Ammanna, który dziś był zaledwie 16-ty. 15-ty był inny weteran skoczni Fin Janne Ahonen. Na miejscu 17-tym uplasowało się ex-aequo dwóch Polaków Klemens Murańka i Kamil Stoch.

Rozczarowanie Austrii

Poza Stefanem Kraftem, startu do udanych nie zaliczą pozostali reprezentanci Austrii. Michael Hayboeck, Gregor Schlierenzauer i Thomas Diethart zajęli miejsca 21-sze, 22-gie i 27-me. Najlepszym z Rosjan był 24-ty Mikhail Maksimochkin. Obydwaj reprezentacji Francji zakwalifikowali się dziś do serii finałowej, ostatecznie Ronan Lamy Chappuis był 26-ty, a Vincent Descombes Sevoie 29-ty. Miejsce 30-te zajął Bułgar Vladimir Zografski.

W niedzielę o godzinie 17:00 CET rozegrany zostanie konkurs mixed-team.