Roman Koudelka wygrywa w Sapporo

Utworzono: 25.01.2015 05:22 / sb

Roman Koudelka odniósł czwarte zwycięstwo tej zimy. Czech zwyciężył w drugim konkursie rozegranym dziś w Sapporo po skokach na odległość 13 i 132 metrów (282,9 pkt), drugi był Kamil Stoch, miejsce trzecie zajął zwycięzca sobotniego konkursu Słoweniec Peter Prevc.

"Mój pierwszy skok był naprawdę dobry, drugi już niekoniecznie, ale miałem szczęście do warunków. Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego zwycięstwa. W zeszłym roku nie startowałem w Sapporo z powodu choroby, w tym roku jestem jednak w dobrej formie, więc nie miałem większych problemów z długą podróżą,” powiedział po konkursie zadowolony Czech.

Skokiem na odległość 140 metrów w pierwszej serii konkursowej, dwukrotny Mistrz olimpijski Kamil Stoch wyrównał rekord skoczni i prowadził na półmetku zawodów. Po nieco słabszym skoku na odległość 125,5 metrów w finale (278 pkt) ostatecznie ukończył zawody na miejscu drugim. "Wczoraj miałem problem z pozycją najazdową, dziś było już znacznie lepiej. Wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku, nie odczuwam już żadnego bólu w kostce. Wkrótce powrócę do pełnej formy.”

Zaledwie 0,7 pkt za Polakiem uplasował się dziś Peter Prevc. Słoweniecm który poszybował dziś na odległość 135 i 125 metrów, powiedział po konkursie, „Moje skoki były dziś naprawdę dobre, wyniki również mnie zadowala. Podobnie jak wczoraj, warunki były zadziwiająco dobre jak na Sapporo. Przed nami kolejne zawody, ale tak jak już wcześniej wspomniałem, na chwilę obecną nie myślę jeszcze o klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, na to przyjdzie czas podczas konkursów w Skandynawii.”

Kraft poza podium

Po skokach na odległość 133,5 i 128 metrów (270 pkt) Stefan Kraft po raz pierwszy od sześciu konkursów znalazł się poza pucharowym podium. Po pierwszej serii konkursowej i skoku na odległość 135 metrów Norweg Anders Fannemel miał szanse na podium, niestety słabszy skok w finale (121 metrów) pozwolił mu jedynie na zajęcie miejsca piątego (266,1 pkt).

Ito najlepszym z Japończyków

Najlepszym z Japończyków był dziś Daiki Ito (258,9 pkt). Jego reprezentacyjny kolega Noriaki Kasai zajął miejsce ósme (250,6 pkt). 0,3 pkt za nim uplasował się Norweg Phillip Sjoeen, czołową dziesiątkę uzupełnili . Jernej Damjan (241,9 pkt) i Michael Hayboeck (241,2 pkt). Jedenasty był Piotr Żyła, za nim uplasowali się najlepsi z Niemców Richard Freitag i Markus Eisenbichler . Kolejny dobry występ zaliczył Francuz Vincent Descombes Sevoie (13-ty, ex-aequo z Eisenbichlerem). Jego reprezentacyjny kolega Ronan Lamy Chappuis również zdołał zdobyć dziś kilka pucharowych punktów (27-my).

Tepes słabiej niż wczoraj

Po bardzo dobrym występie we wczorajszym konkursie, dziś Jurij Tepes był zaledwie 23-ci. Jedyny Szwajcar w serii finałowej  Gregor Deschwanden został sklasyfikowany na miejscu 28-ym.

Stefan Kraft pozostaje na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata (1007 pkt). Ze startą 84 pkt drugi jest Peter Prevc, miejsce trzecie zajmuje Michael Hayboeck (873 pkt). Roman Koudelka jest czwarty (816 pkt). Severin Freund, który w Japonii nie wystartował, traci do lidera 254 pkt.

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w niemieckim Willingen. Następnie skoczkowie rywalizować będą w Titisee-Neustadt, które zastąpiło odwołane konkursy w czeskim Libercu.