Roman Koudelka wygrywa drugi konkurs w Engelbergu

Utworzono: 21.12.2014 17:35 / sk

Roman Koudelka zwyciężył w drugim konkursie Pucharu Świata rozegranym dziś w szwajcarskim Engelbergu. Odnosząc trzecie zwycięstwo ten zimy, Czech potwierdził, że w zbliżającym się wielkimi krokami Turnieju Czterech Skoczni należał będzie do grona faworytów.

Czech oddał skoki na odległość 135,5 i 138,5 metrów i z łączną notą 289,6 pkt wyprzedził reprezentanta gospodarzy Simona Ammanna i Austriaka Michaela Hayboecka.

Po skokach na odległość 134 i 136,5 metrów,  do zwycięstwa przed własną publicznością zabrakło Ammannowi 5,2 pkt. Hayboeck oddał skoki na odległość 135,5 i 134,5 metrów (282,4 pkt) i po raz czwarty tej zimy uplasował się na najniższym stopniu podium.

Koudelka na 90 %

Po konkursie Koudelka powiedział, „Moje dzisiejsze skoki były zdecydowanie lepsze niż wczoraj. Cieszę się oczywiście z wyniku, choć i tak zbyt późno wyszedłem z progu, moje skoki są obecnie na jakieś 90%. Przede mną święta, potem Turniej Czterech Skoczni, co do którego mam dobre przeczucia. Życzę wszystkim Wesołych Świąt.”

Simon Ammann tak skomentował swój dzisiejszy występ, „Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego konkursu, choć nadal muszę popracować nad wyjściem z progu. Moim celem jest oddawanie dobrych skoków, a nie ma nic lepszego niż podziękowanie zgromadzonej publiczności za doping właśnie dobrym skokiem. To wspaniałe uczucie, kiedy ma się świadomość dobrze wykonanej pracy, w drugiej serii chciałem świętować jeszcze przed lądowaniem. Myślę, że jednym z faworytów do zwycięstwa w Turnieju 4 Skoczni będzie  Michael Hayboeck, silni są też Niemcy, liczyłbym się również ze Słoweńcami - Jernejem Damjanem czy Peterem Prevcem."

Zadowolony Hayboeck powiedział, „To był dla mnie świetny konkurs, jestem bardzo szczęśliwy. Gratulacje dla Romana i Simona, ich dzisiejsze skoki były naprawdę dobre. Nie to, że moje były słabe, ich po prostu były lepsze. Jeżeli uda mi się utrzymać dotychczasową formę, liczę na dalsze dobre występy i wyniki.”

Damjan tuż przed Freitagiem

Trzeci zawodnik wczorajszego konkursu Jernej Damjan dzisiaj był czwarty (129,5 i 133 metrów; 266,9 pkt). Zwycięzca sobotniego konkursu Richard Freitag uplasował się zaledwie 0,1 pkt za Słoweńcem na miejscu piątym (131 i 130,5 metrów). Miejsce szóste zajął Markus Eisenbichler  (264,5 pkt), 0,3 pkt za nim siódmy był Matjaz Pungertar. Anders Fannemel zdołał obronić prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmując dziś miejsce ósme (264,1 pkt).

Dziewiąty Stefan Kraft (261,6 pkt) o zaledwie 0,1 pkt wyprzedził dziesiątego Severina Freunda. Rywalizacja była dziś wyjątkowa zacięta, a czwartego od dziesiątego dziś zawodnika dzieliło zaledwie 5,4 pkt. Gregor Schlierenzauer zajął miejsce 11-te, 12-ty był Peter Prevc Kolejne miejsca zajęli Anders Bardal i Robert Kranjec, Piotr Żyła był dziś najlepszym z Polaków i sklasyfikowany został na miejscu 15-tym.

Kofler z najdalszym skokiem

Najdalszy skok oddał dziś Andreas Kofler (140 metrów), który ostatecznie uplasował się na miejscu 18-tym, za Michaelem Neumayerem i Lauri Asikainenem. Mikhail Maksimochkin i Vladislav Boyarintsev zajęli miejsca 19-te I 28-me zdobywając kolejne pucharowe punkty dla Rosji. Z dobrej strony pokazali się również Francuzi, Vincent Descombes Sevoie był 25-ty, a Ronan Lamy Chappuis 30-ty.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata  prowadzi Anders Fannemel, który o zaledwie 2 pkt wyprzedza Czecha Romana Koudelkę. Trzeci jest Michael Hayboeck, na miejscu czwartym plasuje się Severin Freund. Simon Ammann i Peter Prevc zajmują ex-aequo miejsce piąte.

Turniej Czterech Skoczni rozpocznie się w sobotę, 27 grudnia kwalifikacjami do niedzielnego konkursu w Oberstdorfie.