Jernej Damjan wygrywa kwalifikacje w Engelbergu

Utworzono: 19.12.2014 15:53 / sk

Jernej Damjan zwyciężył w kwalifikacjach do jutrzejszego konkursu Pucharu Świata w Engelbergu (SUI). Słoweniec (132,5 metra; 136,5 pkt) wyprzedził Richarda Freitaga i Kento Sakuyamę.

“To był dobry skok. Różnica pomiędzy skocznią w Niżnym Tagile a tej w Engelbergu jest ogromna. Zobaczymy jak pójdzie mi jutro,” powiedział Damjan Berkutschi.

Freitag oddał skok na odległość 129,5 metrów (135,1 pkt), Sakuyama uplasował się dokładnie 1 pkt za nim (136 metrów). Tuż za podium z 0,1 pkt startą kwalifikacje ukończył Markus Eisenbichler (131 metrów).

Kofler najlepszym z Austriaków

Najlepszym z Austriaków w dzisiejszych kwalifikacjach był Andreas Kofler (130 metrów; 131,8 pkt). Miejsce szóste zajął Robert Kranjec (130,8 pkt). Z dobrej strony zaprezentował się przed własną publicznością Kilian Peier, który po skoku na odległość 135 metrów (130,4 pkt) był siódmy. Norweg Johann Andre Forfang udowodnił, że zasłużył na miejsce w norweskiej kadrze zajmując miejsce ósme (130,2 pkt). Najlepszym z Finów był dziewiąty Lauri Asikainen (129,5 pkt). Czołową dziesiątkę uzupełnili Piotr Żyła i Anssi Koivuranta, którzy ex-aequo uplasowali się na miejscu dziesiątym (128,8 pkt).

Wysokie 12-te miejsce zajął Rosjanin Ilmir Hazetdinov, jgo reprezentacyjni koledzy Vladislav Boyarintsev (24-ty) i Mikhail Maksimochkin (34-ty) również awansowali do jutrzejszego konkursu. Jan Ziobro, zwycięzca zeszłorocznego konkursu w Engelbergu, ukończył kalifikacje na miejscu 13-tym, 14-ty był Fin Jarkko Maeaettae. Czołową piętnastkę zamknął niemiecki weteran Michael Neumayer.

Diethart walczy o przepustkę na Turniej 4 Skoczni

Dzisiejszy start do udanych zaliczy z pewnością Thomas Diethart (18-ty), który nadal walczy o ostatnie dostępne w austriackiej kadrze miejsce na Turniej Czterech Skoczni. Stephan Leyhe, który zastąpił w składzie Karla Geigera, był 22-gi. W pierwszym konkursie Pucharu Świata od upadku w Klingenthal, miejsce 25-te zajął Norweg Phillip Sjoeen. Do jutrzejszego konkursu awansowali również  obydwaj Francuzi, Vincent Descombes Sevoie był 28-my, a Ronan Lamy Chappuis 38-my.

Jakub Janda, Anze Lanisek i Dimitry Vassiliev nie zdołali niestety przebrnąć przez dzisiejsze kwalifikacje.

Spośród zawodników, którzy nie musieli kwalifikować się do jutrzejszego konkursu, najdalszy skok oddał Andrs Bardal (141 metrów).

Sobotni konkurs w Engelbergu rozpocznie się o godzinie 14:15 CET.