Koudelka wygrywa w jednoseryjnym konkursie w Lillehammer

Utworzono: 07.12.2014 18:18 / sk

Po skoku na odległość 140 metrów (153,9 pkt) Roman Koudelka zwyciężył w jednoseryjnym konkursie rozegranym dziś w norweskim Lillehammer. Czech odniósł tym samym drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata.

“To był naprawdę ciężki konkurs. Wczoraj nie najlepiej mi poszło, dziś oddałem super skok, po prostu miałem trochę szczęścia. Te dwa zwycięstwa, w Klingenthal i tutaj w Lillehammer, wiele dla mnie znaczą. Teraz czeka mnie tygodniowa przerwa, jako że nie wybieram się do Tagiłu. Do rywalizacji powrócę dopiero w Engelbergu,” powiedział zwycięzca.

Problematyczny wiatr

Po prawie dwóch godzinach rywalizacji, licznych przerwach i oczekiwaniu, jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu serii finałowej. Miejsce drugie powędrowało dziś  do srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Soczi Słoweńca Petera Prevca, któremu skok na odległość 139 metrów (149,9 pkt) zapewnił najlepszy dotychczas wynik w sezonie. „To by trudny konkurs, wielokrotnie zmieniano belki startowe, wiatr był naprawdę zmienny. Mnie się udało, trafiłem na niezłe warunki no i oddałem naprawdę dobry skok. Dzisiejszy wynik bardzo mne zadowala,” powiedział po konkursie Słoweniec.

Podobnie jak w sobotę, na trzecim miejscu zawody ukończył Michael Hayboeck. Austriak poszybował dziś na odległość 141,5 metra (149,4 pkt). „Patrząc tylko na wyniki wydawałoby się, że jestem obecnie numer jeden w naszej drużynie, ale Gregor jest z konkursu na konkurs coraz lepszy. Cieszą mnie jednak dalekie, równe skoki,” powiedział Hayboeck.

Mistrz Świata w lotach narciarskich Severin Freund był dziś czwarty (136 metrów), a do podium zabrakło mu zaledwie 1,2 pkt. Simon Ammann, który wczoraj nie awansował do serii finałowej, dziś po skoku na odległość 142 metra (147 pkt) był piąty .

Fannemel ponownie najlepszym z Norwegów

Najlepszym z Norwegów był dziś ponownie Anders Fannemel, który ukończył konkurs na miejscu szóstym (146,5 pkt), o zalewie 1,2 pkt wyprzedzając swojego reprezentacyjnego kolegę Andersa Bardala. Najdalszy skok oddał dziś Markus Eisenbichler (143 metry). Niemiec ukończył konkurs na miejscu ósmym (143,7 pkt). Tuż za nim uplasował się inny reprezentant Niemiec Marinus Kraus (140,8 pkt). Dziesiąty był Fin Lauri Asikainen (139,8 pkt). Przyzwoicie spisali się pozostali reprezentanci Austrii, Stefan Kraft był 11-ty, a Gregor Schlierenzauer, zwycięzca wczorajszego konkursu, 13-ty. Miejsce 12-te zajął Słoweniec Robert Kranjec. Czołową piętnastkę uzupełnili Japończyk Daiki Ito i Polak Piotr Żyła.

Bez Kasai w czołówce

Noriaki Kasai był dziś zaledwie 17-ty, tuż za innym Japończykiem Taku Takeuchi. Na tydzień przed kolejnymi konkursami Pucharu Świata, które rozegrane zostaną w Niżnym Tagile, pucharowe punkty dla Rosji zdobyli Vladislav Boyarintsev (22-gi) i Mikhail Maksimochkin (27-my). Po świetnym 9-tym miejscu we wczorajszym konkursie, dziś Włoch Davide Bresadola był zaledwie 9-y.

O pechu mogą mówić dziś dwaj pozostali Austriacy Wolfgang Loitzl i Thomas Diethart, którzy klasyfikowani zostali na miejscach 47-tym i 50-tym.

Po pięciu konkursach rozegranych od początku sezonu, Roman Koudelka (CZE) prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wyprzedzając Simona Ammanna i Andersa Fannemela.