Simon Ammann wygrywa w Kuusamo

Utworzono: 28.11.2014 20:11 / sk

Simon Ammann w imponującym stylu zwyciężył dziś w konkursie Pucharu Świata rozegranym na skoczni Ruka w fińskim Kuusamo, odnosząc pierwsze pucharowe zwycięstwo od grudnia 2013 roku.

Czterokrotny mistrz olimpijski za skoki na odległość 139,5 i 142 metry uzyskał łącznie 284,1 pkt. Szwajcar wyprzedził dziś dwóch Japończyków – Daiki Ito i Noriakiego Kasai.

Po 22-gim zwycięstwie w zwodach Pucharu Świata w karierze Amman powiedział, „Należało dziś przede wszystkim oddać daleki skok w pierwszej serii konkursowej. Moje skoki treningowe nie były aż tak dalekie, ale jakoś się udało. W pierwszym skoku bardzo wysoko wyszedłem z progu. To dodało mi skrzydeł w serii finałowej. Bardzo się cieszę, że wszystko ułożyło się po mojej myśli. Jest jeszcze kilka elementów, nad którymi muszę popracować, na przykład lądowanie. Cieszę się, że już początkiem sezonu jestem w takiej dobrej formie, nigdy nie wiadomo co będzie dalej. Muszę przyznać, że średnia wieku na podium  była dziś dość wysoka.”

Zaskakująco dobry Ito

Po skokach na odległość 138 i 137,5 metra, Ito stanął na pucharowym podium po raz pierwszy od roku. Po konkursie Japończyk powiedział, „Cieszę się, choć szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to się stało, że udało mi się dziś ukończyć konkurs na tak wysokim miejscu. Treningi wznowiłem dopiero w październiku, dlatego nadal trudno uwierzyć mi w dzisiejszy sukces. Na skoczni Ruka w Kusamo zawsze towarzyszy nam silny wiatr i przyznam, że czasami odczuwam tu lęk. Dziś warunki były jednak całkiem niezłe, no i miałem też trochę szczęścia.”

Daiki Ito

Po skokach na odległość 131 i 136,5 metra (270,5 pkt), na miejscu trzecim uplasował się dziś inny Japończyk, 42-letni weteran skoczni Noriaki Kasai. „Lubię tutejszą skocznię. Cieszę się z dzisiejszego wyniku, choć nie ukrywam, że jestem trochę zaskoczony swoją obecną dyspozycją. Nie trenowałem zbyt wiele tego lata, byłem zbyt zajęty pojawianiem się w TV. Mam w klubie fińskiego trenera, więc trenowaliśmy w Kuusamo już wcześniej. Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy.”

Andreas Kofler, który w pierwszej serii konkursowej oddał najdalszy skok dnia (144,5 metrów), zajął wysokie czwarte miejsce. Po skoku na odległość 137 metrów w serii finałowej, do podium zabrakło mu jedynie 2,9 pkt . Piąty był inny Austriak Stefan Hayboeck (132 i 131,5 metrów; 263,8 pkt) potwierdzając rosnącą dyspozycję austriackiej drużyny.

Silni Fannemel i Asikainen

Najlepszym z Norwegów był dziś szósty Anders Fannamel (262 pkt), godnie zastępując zwycięzcę wczorajszych kwalifikacji - imiennika i rodaka Andersa Bardala, który dziś był zaledwie 19-ty. Trzeci po pierwszej serii Severin Freund ukończył konkurs na miejscu siódmym (261,1 pkt). Reprezentant gospodarzy, Lauri Asikainen był ósmy (254,9 pkt), zaledwie 0,4 pkt za nim uplasował się Słoweniec Peter Prevc. Czołową dziesiątkę zamknął zwycięzca inauguracyjnego konkursu w Klingenthal Czech Roman Koudelka (253,2 pkt).  Na kolejnych miejscach uplasowali się Norweg Rune Velta i czterech reprezentantów Niemiec - Markus Eisenbichler (12-ty), Andreas Wellinger (14-ty), Marinus Kraus (15-ty) i Richard Freitag (16-ty). Trzynasty był Austriak Stefan Kraft. Pod nieobecność zwycięzcy Pucharu Świata Kamila Stocha, czy mistrza świata juniorów Jakuba Wolnego, polska drużyna nie odnalazła jeszcze szczytowej formy. Najlepszym, a zarazem jedynym z Polaków, któremu udało się dziś zdobyć pucharowe punkty, był Piotr Żyła (17-ty). Słoweńscy weterani skoczni Jernej Damjan i Robert Kranjec zaprezentowali się dziś z nieco lepszej strony niż tydzień temu, Damjan był 18-ty,a Kranjec 20-ty. Fin Ville Larinto ukończył konkurs na dobrym 21-szym miejscu.

Schlierenzauer jeszcze nie w formie

Gwiazda austriackich skoków Gregor Schlierenzauer nadal zmaga się ze słabszą dyspozycją i dziś był zaledwie 24-ty. Punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył dziś za to Rosjsnin Valery Boyarintsev (27-my), a w pierwszym konkursie tej zimy Fin Janne Ahonen uplasował się na miejscu 29-tym.

Drugi z konkursów w Kuusamo rozegrany zostanie w sobotę o godzinie 16:00 CET.