Koudelka wygrywa w Hinzenbach

Utworzono: 28.09.2014 18:38 / sb

Roman Koudelka zwyciężył w przedostatnim konkursie Grand Prix tego lata rozegranym dziś na skoczni w Hinzenbach. Skokami na odległość 91 i 92 metrów Czech zdobył łącznie 248,9 pkt i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Grand Prix.

"Naprawdę lubię tę skocznię, a moja technika jest obecnie naprawdę dobra. Zobaczymy jak będzie w Klingenthal. Nie ma dla mnie znaczenia, czy skaczę na dużej czy normalnej skoczni, jeśli wszystko się udaje, udaje się bez względu na wielkość obiektu,” powiedział Koudelka po konkursie.

Miejsce drugie zajął dziś Gregor Schlierenzauer. Po skoku na odległość 91 metrów, Austriak prowadził na półmetku konkursu, niestety słabszy stylowo skok w serii finałowej pozbawił go szans na zwycięstwo (1 i 90 metrów; 243 pkt). „To był dobry konkurs, fajna pogoda, wysoki poziom. Jestem bardzo zadowolony z drugiego miejsca. Aż do rozpoczęcia sezonu zimowego będziemy skupiać się na głównie na treningu fizycznym oraz testowaniu sprzętu; potem zregenerujemy się gdzieś na słońcu,” powiedział Schlierenzauer.

Gregor Schlierenzauer, Roman Koudelka, Marinus Kraus

Miejsce trzecie zajął Marinus Kraus (89,5 i 91 metrów; 239,4 pkt) o zaledwie 0,6 pkt wyprzedzając czwartego dziś rodaka Richarda Freitaga(91 i 89 metrów). Dla Krausa było to pierwsze w karierze podium w zawodach letniego Grand Prix. „To dla mnie bardzo ważny wynik; udowadnia, że ciężka praca, którą ostatnio wykonałem nie poszła na marne,” powiedział Kraus. Mistrz Świata w lotach narciarskich Severin Freund (229,4 pkt) był dziś dziewiąty, a inny Niemiec Daniel Wenig 16-ty.

Na zaledwie dwa miesiące przed inauguracyjnymi zawodami Pucharu Świata z bardzo dobrej strony pokazała się cała austriacka kadra; po skokach na odległość 89,5 i 87,5 metrów (236,4 pkt) Michael Hayboeck był piąty, tuż za Japończykiem Taku Takeuchi (235,4 pkt), miejsce siódme zajął Stefan Kraft (231,5 pkt), triumfator Turnieju 4 Skoczni Thomas Diethart ukończył konkurs na miejscu 12-tym.

Polacy nie znaleźli się dziś wprawdzie w czołówce, jednak ich występu nie można uznać za całkowicie nieudany. Dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch był dziesiąty (228,9 pkt), miejsce jedenaste zajął Maciej Kot. Piotr Żyła i Jakub Wolny uplasowali się odpowiednio na miejscach 13-tym i 15-tym.

Pod nieobecność Phillipa Sjoeena, który zakończył już sezon letni, najlepszym z Norwegów okazała się ósmy dziś Anders Bardal (231,1 pkt). Tom Hilde zajął miejsce 14-te.

Włoch Davide Bresadola i Francuz Vincent Descombes Sevoie po raz kolejny pokazali się z lepszej strony zajmując dziś miejsca 19-te i 20-te. Niestety do finału nie awansował żaden z Rosjan. W finałowej trzydziestce znalazł się za to Amerykanin Nick Alexander.

Pomimo zaledwie 18-go miejsca zajętego w dzisiejszym konkursie, za to pod nieobecność Norwega Phillipa Sjoeena zapowiadanej również w Klingenthal, zwycięstwo w klasyfikacji generalnego tegorocznego Grand Prix zapewnił sobie już dziś Jernej Damjan (391 pkt). Drugi Taku Takeuchi (290 pkt) nie ma już niestety żadnych szans na pokonanie Słoweńca.