Čeští skokani brali v týmovém závodu nejlepší umístění v sezoně

1067.3
3
Norsko
1055.2

V polském Zakopaném byl na programu další závod družstev, ve kterém se Česká republika konečně radovala z prvního postupu do druhého kola v tomto ročníku. Kvartet ve složení Viktor Polášek, Vojtěch Štursa, Roman Koudelka a Čestmír Kožíšek za sebou nechal tým Ruska a Kazachstánu a ve finálovém kole obsadil konečné osmé místo. Před fanatickými fanoušky vyhrálo domácí Polsko.

Již první skok naznačil, že by z českého pohledu mohlo jít o dobrý závod. Viktor Polášek navázal na úspěch v páteční kvalifikaci na nedělní závod a dal v zadním větru 122 metrů. Po úvodních skocích sice předvedl nejdelší skok Maciej Kot z Polska (133 m), ale vedli Norové. Anders Fannemel sice skočil o půl metru méně, ovšem měl horší podmínky. Na Poláška nenavázal Vojtěch Štursa, který sice doplatil na silný zadní vítr, ale i tak bylo 114,5 metrů málo. Česká republika si tak po polovině prvního kola mírně pohoršila ze sedmého místa na osmé. Vedli domácí Poláci, Stefan Hula dokázal skočit výborných 136 metrů.

Roman Koudelka byl třetím českým skokanem. Navázal na průměrný výkon z páteční kvalifikace, ale jeho 119 metrů stačilo, aby měli Češi před Ruskem a Kazachstánem slušný náskok. Při třetích skocích se činil hlavně Andreas Wellinger, jenž využil dobré formy. Jeho skok měřil 134 metrů a Německo se tak přiblížilo vedoucímu Polsku a druhým Norům. Před poslední sérií prvního kola se nájezd snížil na okno 16. To však Čestmíru Kožíškovi nevadilo, v silném zadním větru atakoval hranici 120 metrů a Česká republika se tak poprvé v sezoně mohla radovat z postupu do druhého kola. Fanoušci se poté mohli těšit z dalekých skoků. 134 metrů převedl Peter Prevc, o metr dále šel Richard Freitag. Po prvním kole vedlo Polsko o sedm bodů před Německem, třetí Noři ztráceli na domácí výběr téměř 20 bodů.

Karty před druhým kolem byly rozdány jasně. Bojovalo se pouze o pořadí na stupních vítězů a o čtvrté místo. Sedmé Švýcarsko a osmé Česko zůstávalo s odstupem. Finálovou část započal Viktor Polášek a se 121,5 metry navázal na vydařený první skok. Češi ale měli na Švýcarsko ztrátu 19,2 bodů a bylo jasné, že se dopředu moc neposunou. Na předních příčkách se skok hodně podařil Norům, kteří se přiblížili na duo Polsko – Německo. Vojtěch Štursa prakticky zopakoval výkon z prvního kola, dopadl na 115 metrů. Začali ztrácet Němci, Stephan Leyhe nepřekonal 127 metrů a na druhé místo se posunuli Norové. Vedení drželi Poláci, navíc navýšili svůj náskok, jelikož Stefan Hula předvedl 135,5 metrů, kdežto Johann-André Forfang „jen“ 132.

Při třetích skocích finálové osmičky si Roman Koudelka dokázal polepšit na 121,5 metrů. Ačkoliv Gregoru Deschwandenovi se skok vůbec nepovedl, ztráta Česka na Švýcary byla jednadvacetibodová. Na stupních vítězů se nic neměnilo. Kubacki, Wellinger i Lindvik doskočili do prakticky totožné vzdálenosti. Před posledními skoky šli závodníci v pořadí dle průběžných výsledků a Čestmír Kožíšek zakončil týmovou soutěž z českého pohledu slušnými 123 metry. Páté místo sebrali Japonci, jelikož Slovinec Peter Prevc ukázal skok dlouhý 133,5 metrů, avšak s pádem. Předloňský vítěz světového poháru ale byl v pořádku. Závěr měl výborné vyvrcholení. Richard Freitag skočil 137 metrů a poslal Němce do boje o druhé místo. To nakonec také obsadili, jelikož norský letec Stjernen nepřekonal 130 metrů. Před závěrečným skokem závodu bylo jasné, že by Kamil Stoch musel hodně pokazit, aby Polsko nevyhrálo. To se nestalo, ba naopak. Lídr světového poháru vytvořil za 141,5 metrů nový rekord můstku.

Kompletní výsledky najdete zde, v neděli je na programu individuální závod. Začíná v 16 hodin a v prvním kole se představí kompletní čtveřice českých skokanů.