Stoch nejlepší i v Ga-Pa, Češi bez druhého kola

Erstellt am: 01.01.2018 21:10 / sh

Druhý závod 66. ročníku Turné čtyř můstků opanoval stejně jako v Oberstdorfu polský závodník Kamil Stoch. Triumfoval tak ve třetím závodě v seriálu za sebou a navýšil náskok v celkovém hodnocení před Richardem Freitagem z Německa, jenž byl druhý. Žádný český skokan tentokrát nebodoval.

Čeští skokani měli podobně jako v Oberstdorfu při stejném složení velmi těžké soupeře. Reálnou šanci postoupit měl pouze Čestmír Kožíšek. Skočil stejně jako Polák Stefan Hula, ale ten byl kompenzován větším počtem bodů a český reprezentant se tak musel smířit až s 36. pozicí. O místečko za ním skončil Roman Koudelka a Vojtěch Štursa po nepovedeném pokusu uzavíral výsledkové pole závodu.

V prvním kole předvedl nejlepší pokus Polák Stoch. Vítěz loňského Turné čtyř můstků využil lepších podmínek na můstku a doplachtil do vzdálenosti 135,5 metru a držel první pozici těsně před slovinským překvapením Tilenem Bartolem a třetím Japoncem Junširem Kobajašim. Richard Freitag skákal v těžkých podmínkách a obsadil šestou pozici. Příliš se nevedlo ani vítězi kvalifikace Johannu Andre Forfangovi, který obsadil až 17. pozici.

Podobně jako v Oberstdorfu však Forfang zaútočil ve druhém kole a posunul se na deváté místo. Atak stupňů vítězů však předvedl i Richard Freitag. Ten doletěl v zadním větru na 137 metrů a skončil nakonec druhý. Odolal postupně tlaku ze strany Nora Anderse Fannemela, domácího Karla Geigera, těsně Japonce Junšira Kobajašiho i objevu závodu, Tilena Bartola ze Slovinska. Ten nakonec skončil pátý, na stupně vítězů se před Kobajašiho nakonec vmáčkl Fannemel.

Na věži si museli právě Bartol se Stochem na svůj druhý skok počkat trochu déle. Dvojnásobný olympijský vítěz Stoch ovšem dokázal podržet nervy na uzdě a vystřihl skvělý skok do vzdálenosti 139,5 metru. Od rozhodčích ho navíc dostal skvěle zaplacený a ještě tak navýšil svůj náskok před Freitagem. V pořadí Turné čtyř můstků má před ním náskok ve výši 11,8 bodu a před rakouskou částí Turné navíc živí naději na to, že se poprvé od roku 2002 pokusí vyhrát všechny čtyři závody seriálu. Kvalifikace na můstku Bergisel se skáče ve středu od 14:00, závod o den později ve stejný čas.