Freitag v posledním předvánočním závodě dominoval, Češi opět za třicítkou

Erstellt am: 17.12.2017 21:26 / sh

Lídr Světového poháru Richard Freitag opanoval další závod seriálu ve švýcarském Engelbergu. Německý závodník předvedl nejlepší skoky v obou kolech a s obrovským náskokem za sebou nechal druhého Poláka Kamila Stocha i třetího Rakušana Stefana Krafta. Dva čeští reprezentanti Vojtěch Štursa a Roman Koudelka byli opět bez bodu.

Narozdíl od sobotního závodu se tentokrát skákalo za velmi dobrých povětrnostních podmínek. Zadní vítr začal zesilovat až ke konci druhého kola, oproti sobotě navíc nesněžilo.

Čeští skokani přece jenom předvedli lepší výkon než v sobotu. Jak Roman Koudelka, tak Vojtěch Štursa po svých skocích patřili k průběžné špičce závodu, vzhledem ke stoupající úrovni závodníků před nimi ale nakonec postup do druhého kola těsně nevybojovali. Štursovi k bodovanému umístění tentokrát scházely pouze tři desetiny bodu. Skončil nakonec 32., Koudelka byl o místo za ním.

Jinak první kolo nabídlo krásnou podívanou. Létalo se daleko za konstrukční bod můstku, nejdelší pokus dne nakonec měl hodnotu 137,5 metru. Do této vzdálenosti dolétli dva nejlepší muži úvodní série skoků. Díky vyšší větrné kompenzaci vedl Freitag před Japoncem Junširo Kobajašim, který byl stejně jako včera po poloviěn závodu druhý. Třetí místo držel včera bronzový Polák Kamil Stoch, jehož skok se zase nejvíce líbil stylovým rozhodčím.

Ve druhém kole dokázal zase zaútočit Daniel Andre Tande. Bylo to opět z oblíbeného 21. místa, z nějž díky druhému nejlepšímu pokusu druhého kola doletěl až do desítky. Od osmého Piotra Žyly se navíc závodníci střídali v čele podle toho, jak drželi pozice po prvním kole.

Až Stefan Kraft po výborném druhém pokusu vyletěl vpřed, odrazil útok Eisenbichlera i Kobajašiho, pouze o jednu desetinku ho v součtu obou kol porazil Stoch. Závod však pro sebe jednoznačně rozhodl Richard Freitag. Na Stocha měl už po prvním kole náskok čtyř bodů a v cíli závodu ho navýšil na konečných 11,6 bodu.

V pořadí Světového poháru tak má na kontě náskok 151 bodů před krajanem Andreasem Wellingerem, třetí místo přece jenom udržel před Stochem Nor Tande.

Další závody se budou skákat v rámci Turné čtyř můstků, které začíná kvalifikací 29. prosince v německém Oberstdorfu. Německo čeká na vítěze od roku 2002, kdy dominoval Sven Hannawald a jako jediný závodník historie vyhrál dosud všechny čtyři podniky seriálu.

Kompletní výsledky nedělního závodu v Engelbergu naleznete zde.