Jakub Janda se loučil už po prvním kole, týmový závod ve Wisle vyhráli Norové

1006.5
2
Polsko
1006.5

Sportovní kariéra jednoho výjimečného závodníka je od sobotního večera minulostí. Medailista z mistrovství světa a vítěz celkového hodnocení Světového poháru Jakub Janda se na skokanském můstku představil naposledy. Jeho derniérou byl závod družstev v polské Wisle, kde společně s Romanem Koudelkou, Lukášem Hlavou a Tomášem Vančurou obsadil desáté místo. Hlavním důvodem neúspěchu českých skokanů byla diskvalifikace Lukáše Hlavy kvůli špatně padnoucí kombinéze.

Český tým musel v Polsku na poslední chvíli řešit změnu ve složení. Vojtěch Štursa si v páteční kvalifikaci při dopadu poranil koleno a v sobotním závodu ho tak nahradil další mladíček Tomáš Vančura. Právě Vančura se z můstku spustil jako první z českého kvarteta a skočil slušných 113 metrů, což znamenalo průběžné sedmé místo.

Jakub Janda se se svojí bohatou závodní kariérou rozloučil skokem dlouhým 104, 5 metru a odsunul český tým z postupových pozic. Třetí z českého kvarteta Lukáš Hlava předvedl 110 metrů, čímž se bodová ztráta ještě navýšila. Následná Hlavova diskvalifikace kvůli špatně padnoucí kombinéze znamenala konec českých nadějí na účast ve druhém kole. Roman Koudelka si skočil alespoň tréninkově do vzdálenosti 105, 5 metru.

Závod suverénně ovládli Norové ve složení Forfang, Fannemel, Tande a Johansson, kteří předvedli osm vyrovnaných skoků. Dělené druhé místo obsadili Poláci a Rakušané. Čtvrtí skončili skokané z Německa. Zklamaní mohou být Slovinci, kteří se umístili až šestí za Japonskem.

Program úvodního podniku Světového poháru v neděli uzavře individuální závod, do kterého se z páteční kvalifikace probojovali dva čeští závodníci – Roman Koudelka a Lukáš Hlava. Start prvního kola je naplánován na 15 hodin.