Koudelka si v celkovém hodnocení Turné odváží deváté místo

Erstellt am: 06.01.2015 20:00 / sk

Posledním závodem v rakouském Bischofshofenu skončil 63. ročník Turné čtyř můstků. Roman Koudelka v závěru na pódiová umístění v letošní silné konkurenci nedosáhl, přesto se s Turné rozloučil pěknou 13. příčkou a celkovým devátým místem zaznamenal svůj nejlepší životní výsledek v tomto podniku.

V prvním kole nejdále skočil Rakušan Hayboeck, který 137,5 m ukázal, proč je právem zařazován na pódiová umístění. Čtyři metry zaostal za svým oddílovým kolegou Kraftem, vedoucím mužem T4M. Na třetí příčku dosáhl veterán Kasai, který vyřadil českého reprezentanta Jakuba Jandu. V tomto těžkém souboji závodník Dukly Liberec neměl pozici zcela jednoduchou a 118,5 m nestačilo ani na ,,luckyho losera“. Jak již Janda po včerejší kvalifikaci avizoval, je si vědom toho, že nemá úplně top formu a odraz mu příliš nevychází, přesto se chce připravit na další závody a neztrácí motivaci a odhodlání.

Stefan Kraft

To Jan Matura si v duelu dokázal poradit s mladším Finem Koivurantou a do finále postupoval z šestadvacáté pozice. Svůj závěrečný skok si ale dvakrát zopakoval, neboť poprvé měl v nájezdové stopě překážku a dostal od jury šanci si skok zopakovat. Nakonec půl metru ubral a patřila mu stejně jako v novoročním závodu v Ga-Pa sedmadvacátá příčka. Závodník Dukly Liberec přesto hodnotí celkové své počínání na Turné kladně. Poukazuje na silnou konkurenci v SP. ,,Je to rok od roku těžší. Startovní pole je čím dál více vyrovnanější a rozhoduje každý metr.“

Roman Koudelka v prvním kole o půl metru přeskočil svého soupeře Slovince Dezmana. Šestnáctá výchozí pozice pro závěr Turné nebyla rozhodně jednoduchá. Koudelka ale chtěl v závěru zabojovat a předvedl agresivnější skok a tři metry přidal. Bohužel do desítky se nevešel a skončil třináctý. I přes dnešní nezdar Lomničan neztrácí optimismus a chuť do skoků, vždyť deváté místo v celkovém hodnocení je pro něj nejlepší životní výsledek.

Noriaki Kasai, Michael Hayboeck, Stefan Kraft

,,Oba skoky jsem zpozdil, přesto byly techničtější než včera. Asi mi tu můstek není souzený. Německá část se mi moc nepovedla. Možná tam byla tíha, že jsem chtěl a i všichni čekali víc. Nepřipouštěl jsem si roli favorita, stát na stupních by bylo fantastický. Turné je za námi a soustředím se na další závody, teď nás čeká Kulm, tak uvidíme,“ řekl Radiožurnálu Koudelka.

Závod v Bishofshofenu narušil pád miláčka fanoušků Švýcara Ammanna, ten neustál doskok a skončil přímo mezi lyžemi, následně musel být odvezen do nemocnice.

Souboj o stupně vítězů i celkového lídra Turné přinesl zajímavou podívanou. Bylo ale vidět, že přes pád Ammanna si skokané dávají pozor a skáčou „na jistotu“.  Rakušan Hayboeck v posledním závodu všem ukázal, že na Turné formu má a zvítězil na domácí půdě. ,, Nevěřil jsem, že bych mohl vyhrát, nepřemýšlel jsem, chtěl jsem udělat pěkný skok. Jsem rád, že zrovna tady se to povedlo a já jsem mohl vyhrát svůj první závod,“  řekl Eurosportu šťastný vítěz závodu v Bischofshofenu. Připisuje si tím životní triumf a první vítězství ve své kariéře. Druhá skončila legenda skokanského světa, Japonec Noriaki Kasai. Třetí místo a celkový triumf si z Turné odváží jeho oddílový kolega a kamarád Stefan Kraft. ,,Nervózní jsem byl celou dobu, je těžké se zkoncentrovat na každý závod v tak krátké době. Ke konci jsem měl trochu štěstí,“ dodal celkový vítěz Turné.

Michael Hayböck, Stefan Kraft, Peter Prevc

Koudelka si pohlídal v celkovém hodnocení nejlepší desítku a s Turné se rozloučil životním výsledkem v podobě devátého místa.

Bischofshofen:  1. Hayboeck M. (137,5 a 136,5 288.4 b.), 2. Kasai N. (132,5 a 137 277,1b.), 3. Kraft S. (133,5 a 132 271,3 b.) .............................13. Koudelka R. (125,5 a 128,5 242,4 b.), 27. Matura J. (121 a 120 218,3 b.)

Turné čtyř můstků – celkové pořadí: 1. Kraft  1106,7 b., 2. Hayboeck  1100,7 b., 3. Prevc  1077,2 b., 4. Kasai  1074,8 b., 5. Jacobsen  1060,1 b. ..........................9. Koudelka  1013,4 b., 28. Matura  658,7 b., 46. Janda  303,9 b.